کد خبر: 4221954
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۷
امام جمعه بندرانزلی:

عید قربان نماد فلاح و رستگاری انسان است

حجت‌الاسلام سید عبدالجواد شمس‌الدین گفت: عید قربان نماد فلاح و رستگاری انسان است یعنی انسان در میدان زندگی با عمل درستی که داشته، بتواند رضایت پروردگار متعال را جلب کند.

حجت الاسلام شمس الدین امام جمعه بندر انزلی

به گزارش ایکنا از گیلان، حجت‌الاسلام سیدعبدالجواد شمس‌الدین، امام‌ جمعه بندرانزلی، امروز، ۲۸ خردادماه در سخنرانی نماز عید قربان که در مصلی بندرانزلی برگزار شد، اظهار کرد: روز عید سعید قربان از اعیاد بسیار بزرگ و مظهر تجلی بسیاری از فضایل اخلاقی و ویژگی‌های برجسته دینی و الهی است.

وی با اشاره به اینکه عید قربان و عید فطر از جهات مختلفی با هم مشابهت دارند، افزود: یکی از مشابهت‌های این دو عید این است که هر دوی این اعیاد بعد از اعمال و مناسکی است که آن اعمال و مناسک، موجب رحمت و مغفرت بندگان می‌شود.

شمس‌الدین تصریح کرد: ماه مبارک رمضان ماه آمرزش بوده و قاعده مطلب این است که در روز عید فطر انسان‌هایی که در یک ماه ضیافت الهی شرکت کردند و مورد رحمت و مغفرت پروردگار متعال قرار گرفتند در روز عید فطر جوائز خود را از طرف پروردگار متعال دریافت می‌کنند.

وی افزود: در عید قربان هم همین است که بعد از اعمال و مناسک حج، آنهایی که در حج مشرف شده‌اند و یا حتی افرادی که توفیق تشرف به حج نداشتند اما روز عرفه را درک کرده‌اند، پاداش خود را از خداوند متعال دریافت کنند. بنابراین، روز عید قربان روزی است که انسان آمرزیده و از گناهان و معاصی پاک شده و در واقع عید قربان روز عیدی و جایزه گرفتن انسان مؤمن است.

وی در خصوص جایگاه روز عرفه تأکید کرد: در کلام معصومین آمده «عرفه؛ روز رحمت و مغفرت پروردگار متعال است و کسی که در ماه مبارک رمضان آمرزیده نشده، امیدی به مغفرتش نیست مگر در روز عرفه» لذا اعمال و عبادتی که در روز عرفه انجام می‌شود موجب مغفرت برای انسان بوده و از این جهات است که دو عید قربان و فطر با هم مشابهت دارند.

شمس‌الدین با بیان اینکه عید قربان نماد مبارزه انسان با نفس اماره و وسوسه‌های شیاطین درونی و شیطان بیرونی است، گفت: عید قربان مظهر تجلی گذشت انسان از تعلقات نفسانی خودش در برابر خواست و اراده پروردگار متعال است.

وی افزود: وقتی حضرت ابراهیم(ع) فرزند عزیزش را که پاره تن است به خاطر خداوند و به امر پروردگار متعال به مسلخ می‌برد در واقع نشان دهنده گذشت و پا گذاشتن روی تعلقات و چیزهایی است که برای انسان محبوب و دوست‌داشتنی است و در واقع بیانگر کار بسیار برجسته، رشد و تکامل بسیار چشمگیر در وجود انسان است.

امام جمعه بندرانزلی تصریح کرد: از جمله اموری که در عید قربان وجود دارد این است که انسان به وعده پروردگار متعال اعتماد داشته باشد، او را بزرگ شمرده و به آن عمل کند. از دیگر مصادیق موجود در عید قربان ایثار و گذشت انسان از مادیات و امور دنیوی برای دست یافتن به اجرهای اخروی است.

امام جمعه بندرانزلی با اشاره به آیات ۱۶ و ۱۷ سوره مبارکه الاعلی که در نماز عید فطر و قربان قرائت می‌شود، گفت: خداوند متعال در این سوره فرموده «بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا؛ ليكن شما زندگى دنيا را بر مى‏‌گزينيد. وَالْآخِرَةُ خَيْرٌ وَأَبْقَى؛ با آنكه جهان آخرت نيكوتر و پايدارتر است. 

وی افزود: انسان‌ها دنیا را به آخرت ترجیح می‌دهند و برای کارهای دنیایی عجله دارند ولی برای آخرت نه؛ در حالی که آن چیزی که برای انسان می‌ماند آخرت است و دنیا، مظاهر دنیوی و همه بهره‌های انسان در دنیا همه از بین رفتنی است و آنچه برای انسان می‌ماند همین امور آخرت است چه از فعالیت‌های خیر و نیکی که انجام می‌دهد و چه عبادت‌ها و اعمال عبادی واجب و مستحب که انجام می‌دهد.

شمس‌الدین تصریح کرد: نکته تربیتی این آیات این است که خداوند متعال نمی‌گوید دنیا نداشته باشید بلکه می‌گوید دنیا را بر آخرت ترجیح ندهید و یکی از درس های تربیتی عید قربان همین مساله است.

وی افزود: از جمله مظاهر دیگری که در عید قربان وجود دارد این است که عید قربان نماد فلاح و رستگاری انسان است یعنی انسان در میدان زندگی با عمل درستی که داشته بتواند رضایت پروردگار متعال را جلب کند و در عید قربان چه با قربانی کردن و چه پا روی هوای نفس گذاشتن در برابر امور دنیوی، برای انسان موفقیت در مسیر عبودیت پدید می‌آورد، بنابراین روز رستگاری برای انسان است.

انتهای پیام
captcha