کد خبر: 1389845
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۲

گروه اجتماعی: بقعه دانای علی رشت، سالانه میزبان زائران زیادی بوده و به نوعی قطب گردشگری مذهبی استان گیلان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از گیلان، بقعه دانای علی که از بقاع معروف شهر رشت است، سالانه میزبان زائران زیادی بوده و به نوعی قطب گردشگری مذهبی استان گیلان محسوب می‌شود.

حدود دو قرن پیش در محله سیاه اسطلخ در حومه رشت مردی می‌زیست که اصالت زنجانی داشت؛ وی از کودکی در رشت زندگی می‌کرد و شغل او زراعت بود و از طریق فروش علوفه به صاحبان دام امرار معاش می‌کرد.

این عبد صالح خدا به علت زهد، ایمان، تقوا، صداقت در گفتار، رفتار، سلامت نفس به مناعت طبع و دستگیری و یاری نیازمندان و رعایت حرام و حلال و روحیه شجاعت، با وجود اینکه نه امامزاده بود و نه سید، هم در حیات خود رافع مشکلات مردم بود و هم در ممات خود واسطه خیرات و برکات برای زوار و متوسلین است.

دانای علی به علت داشتن کرامات و طی الارض، مریدانی داشت و از هر پیرمرد رشتی اگر درباره دانای علی سؤال شود، با شور و شعف داستان نجات یک حاجی رشتی که در مکه گرفتار راهزنان و سارقان شده بود و تمام پول و مال خود را از دست داده بود و سرانجام توسط دانای علی به سلامت به زادگاهش برگشته بود و از نماز خواندن او در مکه معظمه و رشت در یک روز برایت تعریف می‌کند.

از چگونگی مرگ دانای علی روایت است که مأموران ظالم زمان او را به اتهامی دستگیر و شکنجه می‌کردند که یکی از مریدانش که متنفذین بوده، آگاه می‌شود و از کرامات و مقاماتش برای مأموران می‌گوید که گرچه موجبات آزادی او را فراهم می‌کند ولی افشای این راز مرگ او را به‌دنبال داشته است؛ جنازه‌اش را در جوار قبرستان عمومی شهر به خاک می‌سپارند که فعلاً به علت گسترش شهر و توصعه شهرسازی از آن قبرستان اثری به جا نمانده است.

در سال 1321 هجری شمسی قرار بود قبر دانای علی نیز به بهانه تعویض خیابان تخریب شود؛ مهندسان شهرداری به مسئولیت مهندس سیمرغ(که چند سال بعد به مقام شهرداری رشت رسید) هرچه تلاش کردند در دوربین‌های نقشه‌برداری غیر از امواج آب چیزی ندیده‌اند و خداوند رعبی در دلشان ایجاد کرد که جرئت تخریب را پیدا نکردند؛ لذا قبری که تاکنون در کنار خیابان بود با تعریض خیابان بیستون(طالقانی) در وسط خیابان اصلی شهر قرار گرفت و اگرچه بعضی از مردم سقوط شهردار از بالکن شهرداری و یا مرگ فرزندش را دلیل ترسیدن مسئولان و عدم جسارت به قبر می‌دانند، ولی نبودن دلیل و مدرک معتبر این روایت را منتفی می‌کند.

وقوع این حادثه دهان به دهان و سینه به سینه منتقل می‌شود و کرامات و مقامات این عبد صالح خدا برای مردم روشن می‌گردد و زوار زیادی را به سوی خود جلب و جذب می‌کند.

هم‌اکنون علاقه‌مندان زیادی به این زیارتگاه متوسل می‌شوند و روزانه ده‌ها زائر دلشکسته با توسل به صاحب این قبر حاجات خود را از قاضی‌الحاجات می‌طلبند؛ در واقع این بقعه متبرکه از شلوغ‌ترین بقعه‌های استان گیلان است، به طوریکه رئیس هیئت امنای آن می‌گوید در هر هفته 10 میلیون ریال از داخل ضریح جمع‌آوری می‌شود.

ساختمان بقعه دانای علی کوچک و از آجر و آهن است و با سنگ مرمر و کاشی‌های مکتوب و منقوش تزیین شده است؛ گنبد کاشی‌کاری شده بقعه با طرح کلاه درویشی و به تقلید از گنبد شیخانه‌ور(بقعه شیخ زاهد گیلانی) لاهیجان ساخته شده؛ بقعه متبرکه دانای علی در محله چمارسرای رشت واقع شده است.

انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۴
حجت فرضیایی
|
-
|
۱۳۹۳/۰۳/۱۶ - ۰۰:۳۹
0
2
باسلام و خسته نباشید ، اینجانب ازسن سیزده سالگی ارادت خودرابه حضرت دانای علی رشت بازیارت بقعه متبرک ایشان شروع وپیدا کردم وحالیه که چهل و شش سال دارم هنوز ارادت قلبی خودرا دارم و تمام اطلاعات شمارا درخصوص آن حضرت با ولع خواندم ازشما ممنونم .بنده هروقت ازکناربارگاه مبارک ایشان رد میشوم چنددقیقه ای توقف میکنم ودرخصوص عزت و کرامت وتقوی ایشان فکرمی کنم و قبطه میخورم وباایشان درکنارخیابان صحبت میکنم وروبه بارگاه زیبای ایشان عرض میکنم که السلام علیک یا دانای علی و السلام علینا و علی عبادالله الصالحین ....
mm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۵/۱۱/۱۴ - ۱۲:۱۷
0
0
سلام
دانای علی انسانی است که به خاطر زهد و پرهیزگار بودن می تواند الگوی بسیاری از انسانها باشد
پیراسته فر
|
United States
|
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ - ۲۲:۴۷
0
0
کاشکی (ایکنای گیلان)می نوشت منبع خبرازیه جای دیگراست(غیراز۴خط آخر)
ومنبعش راذکرمیکردید.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۴/۲۰ - ۱۵:۳۷
0
0
من از یکی از قدیمی های رشت شنیدم حتی کار به حضور لودر برای تخریب این مکان رسید اما زمانی که لودر شروع به کار کرد تیغه اش به سنگی برخورد کرد و شکست یا از حرکت باز ایستاد.بعد اون قضیه از تخریب بنا منصرف شدند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۶/۰۱ - ۱۸:۲۵
0
0
از برخی گیلانی های عزیز هم روایت شده وقتی برخی کارگران از تخریب سرباز زدند لودر اوردند لودر از حرکت به هر دلیلی باز ایستاد کار به جایی کشید که دینامیت کار گذاشتند اما می خواستند انفجار صورت بدند که مسئولی جلوشان را گرفت .البته با حالتی از رعب و وحشت.سخنان گیلانی های عزیز را نگاه میکنی اختلاف چندانی نیست.جالب است در طول روزگار نگاه می کنی سالکین بیشتر غیر سید بودند!
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: