کد خبر: 4073847
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶

اجرای طرح بصیرت عاشورایی در ۵۰۰ بقعه متبرکه گیلان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان گفت: طرح بصیرت عاشورایی همزمان با ماه محرم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ۵۰۰ بقعه متبرکه استان اجرا می‌شود.

حجت الاسلام علیزاده مدیرکل اوقاف گیلان

به گزارش ایکنا از گیلان به نقل از روابط عمومی اداره‌کل اوقاف استان، حجت‌الاسلام علیزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با گرامیداشت فرا رسیدن ایام عزاداری ماه محرم اظهار کرد: برنامه‌های سوگواره بصیرت عاشورایی از تاریخ 8 مرداد لغایت 5 مهرماه سال جاری، همزمان با اول ماه محرم لغایت آخر ماه صفر در امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور در سه سطح اجرا می‌شود.

وی افزود: 36 بقعه متبرکه از بقاع مجری این طرح در گیلان سطح یک، 70 بقعه سطح دو و 394 بقعه متبرکه در سطح سه هستند و ملاک سطح بندی بقاع متبرکه در این ابلاغیه، از نظر فرهنگی و ظرفیت حضور زائرین و مجاورین جهت عزاداری در بقاع متبرکه طی این ایام است.

مدیرکل اوقاف گیلان با بیان اینکه بر اساس ابلاغ ستاد مدیریت کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری لازم و ضروری است، گفت: هیئت‌های مذهبی در بقاع شاخص مستقر بوده و از ظرفیت فضاهای روباز موجود در بقاع برای عزاداری استفاده می‌کنند.

علیزاده خاطرنشان کرد: برنامه‌های بصیرت عاشورایی در دو بخش، بخش اول اجرای برنامه‌‌های فرهنگی و تبلیغی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه و بخش دوم، اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات روضه خوانی، عزاداری و اطعام برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های اجرایی بقاع متبرکه سطح یک گفت: برگزاری مراسم سخنرانی و عزاداری در شب‌‌های دهه محرم، ویژه برنامه شیرخوارگان حسینی‌ در روز جمعه 14 مرداد در 50 بقعه متبرکه شاخص استان، عزاداری روز تاسوعا و عاشورای حسینی‌ و شام غریبان 16 و 17 مرداد و مراسم شب شهادت امام سجاد(ع) در 18 مرداد از برنامه‌های بقاع سطح یک مجری طرح سوگواره عاشورایی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان برگزاری برنامه «احلی من العسل» ویژه برنامه نوجوانان حسینی در روز پنج‌شنبه، 13 مرداد با همکاری ادارات آموزش و پرورش و ویژه‌ برنامه‌های روز تاسوعا و عاشورای حسینی‌(ع) و شام غریبان را از دیگر برنامه‌های اجرایی در بقاع سطح یک برشمرد و گفت: همایش رهروان زینبی(‌س) ویژه بانوان مصادف با ۱۲ محرم، عصر روز چهارشنبه 19 مرداد در بقاع مجری سوگواره بصیرت عاشورایی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: 55 خیمه معرفت در بقاع متبرکه شاخص گیلان در ایام برگزاری بصیرت عاشورایی دایر است که از این تعداد 22 خیمه ویژه کودک و نوجوان، 18 خیمه معرفت چند رسانه‌ای و 10 خیمه هم به مشاوره اختصاص دارند.

علیزاده در خصوص برنامه‌های اجرایی بقاع متبرکه سطح دو تصریح کرد: مراسم سخنرانی و عزاداری در شب‌های دهه محرم و ویژه‌ برنامه‌های روز تاسوعا و عاشورای حسینی‌(ع) و شام غریبان در بقاع مجری برگزار می‌شود.

وی گفت: بقاع مجری سوگواره بصیرت عاشورایی سطح سه هم به برگزاری سخنرانی و عزاداری در شب‌های محرم در حد توان و ظرفیت و ویژه‌ برنامه‌های روز تاسوعا و عاشورای حسینی(‌ع) و شام غریبان اقدام خواهند کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان، اقامه نماز ظهر عاشورا را از برنامه‌های مهم در سوگواره بصیرت عاشورایی خواند و گفت: نماز ظهر عاشورا در 360 بقعه متبرکه مجری طرح بصیرت عاشورایی که در مناطق دارای جمعیت بوده و محل رجوع دسته‌جات عزاداران حسینی هستند، اقامه می‌شود.

وی از مشارکت ۴۲۰ مبلغ و روحانی در برگزاری بصیرت عاشورایی در گیلان خبر داد و گفت: 45 نفر از این مبلغان اعزامی از قم و 375 روحانی بومی گیلان هستند.

مدیرکل اوقاف گیلان درباره اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات روضه خوانی، عزاداری و اطعام، گفت: گیلان 281 موقوفه با نیت روضه خوانی، تعزیه داری و اطعام در ایام محرم و صفر دارد.

علیزاده خاطرنشان کرد: عواید این موقوفات اگر قید مکان داشته باشد طبق نظر واقف و اگر قید مکان نداشته باشد در بقاع مجری طرح فاقد درآمد و یا به صورت حمایت از هیئت های مذهبی هزینه خواهد شد.

وی افزود: طرح شمیم حسینی با هدف اجرای نیات اطعام و توزیع بسته‌های معیشتی بین خانواده‌های نیازمند به ویژه مجاورین امامزادگان توسط هیئات مذهبی شاخص جهت عمل دقیق به نیات واقفین خیر اندیش اقامه روضه حضرت امام حسین(ع) اجرا می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان ادامه داد: در مورد موقوفات با نیت اطعام که دارای قیودات خاص شرعی بوده و می‌بایست ضرورتا پخت غذا صورت پذیرد، پخت غذا به صورت متمرکز با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و نیز بسته بندی در ظروف یکبار مصرف و توزیع آن در پایان مراسم، بصورت بیرون بر‏ اقدام و این اطعام نیز پس از اجرای نیت عزاداری در مناطق محروم و کم‌برخوردار توزیع می‌شود.

علیزاده اعلام کرد: نزدیک به سه هزار نفر از اعضای هیئت امنا، اعضای مراکز فرهنگی و قرآنی و خادمان افتخاری بقاع متبرکه مجری خدمت رسانی به زائران و برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در قالب طرح بصیرت عاشورایی هستند.

وی با اشاره به شیوع دوباره کرونا حضور فعال مراکز افق بقاع متبرکه در فضای مجازی را از ویژگی‌های بصیرت عاشورایی امسال برشمرد و گفت: راه‌اندازی کانال‌های شمیم افق و شبکه مجازی یاوران مراکز افق، طراحی مسابقات سراسری با معرفی کتاب و تعیین جوایز ارزنده توسط مراکز افق امامزادگان، تاسیس هیئت‌های مجازی در بقاع متبرکه برای استفاده هر چه بیشتر فضای مجازی در تبلیغ معارف حسینی دنبال خواهد شد.

وی یادآور شد: راه‌اندازی پویش سیاه‌پوش نمودن کوچه‌ها و درب منازل با عنوان هر منزل یک بیرق امام حسین(ع) و راه اندازی پویش سراسری هر خانه یک حسینه و اجرای سنت حسنه روضه‌های خانگی هم با بهره‌گیری از مبلغان اعزامی و روحانیون بومی در بصیرت عاشورایی امسال اجر می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با اشاره به راه اندازی کاروان‌های عزاداری با اجرای مداحان و ذاکران جوان و نوجوان در سطح شهر بدون ایجاد تجمع و ازدحام برای استفاده شهروندان، تأکید کرد: این کار برای بهره‌مند شدن شهروندانی است که امکان حضور در مراسم برای آنها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مراسم‌های شاخص از رسانه ملی و استانی و مجازی مانند آپارات، هیات آنلاین و عقیق پخش خواهد شد، گفت: در بصیرت عاشورایی امسال، از گروه‌های تعزیه خوانی و اجرای برنامه‌های آنان در بقاع و سطح شهر حمایت ویژه خواهد شد.

حجت‌الاسلام علیزاده خواستار توجه عموم مردم و مسئولان هیئت‌های مذهبی به نظرات رهبر معظم انقلاب و عالمان دینی در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) و رعایت شئونات ماه محرم شد و گفت: هیئت‌های مذهبی و مجریان در برگزاری مراسم عزاداری رعایت حال مجاورین و همسایگان بقاع متبرکه را به صورت ویژه مورد توجه قرار دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha