کد خبر: 4061418
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱

اختتامیه سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان برگزار شد

اختتامیه سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور هم‌زمان با روز ولادت حضرت معصومه(س) در تالار مرکزی رشت برگزار شد.

اختتامیه سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان برگزار شد

به گزارش ایکنا از گیلان، هم‌زمان با روز میلاد با سعادت حضرت معصومه(س)، آئین اختتامیه سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان و تجلیل از نفرات برگزیده، امروز، یازدهم خردادماه و با حضور مسئولین کشوری و استانی در تالار مرکزی رشت برگزار شد.

در این مراسم، رضامراد صحرایی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان، حجت‌الاسلام علی تقوی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان، علی محمدی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان، سید کامران میرمعینی، مدیرکل فرهنگی دانشگاه فرهنگیان و دبیر ستاد عالی جشنواره، ابراهیم صفری، رئیس دانشگاه فرهنگیان گیلان، حجت‌الاسلام سید احمد عاملی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان استان گیلان و محمد فائزی، سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان به ایراد سخنرانی پرداختند.

در طی این آئین که با اجرای برنامه‌های متعددی همراه بود، به جهت پاسداشت یاد و نام شهدای گرانقدر به‌ویژه معلمین شهید، از خانواده دانشجومعلم شهید صنعتی، تقدیر به عمل آمد و همچنین اعلام اسامی نفرات منتخب و آئین تجلیل و اهدای جوایز به برگزیدگان سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور، در دو بخش و با حضور مسئولین کشوری و استانی صورت پذیرفت.

 

تنوع جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان

در بخش نخست این برنامه، سید کامران میرمعینی، مدیرکل فرهنگی دانشگاه فرهنگیان و دبیر ستاد عالی سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: جمله کلیدی سند تحول آموزش و پرورش این است که معلم به مثابه یک مربی است و ما باید معلمانی را تربیت کنیم که در کلاس درس به تعبیری معلم تمام ساحتی باشند. این اتفاق صرفاً در کلاس‌های درس رخ نخواهد داد و قطعا نیازمند فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی فراگیر است که جشنواره قرآن و عترت یکی از آن فعالیت‌ها است.

وی ادامه داد: ۳۲ سال برگزاری این جشنواره، قطعاً از ویژگی‌های برتری برخوردار است و ما باید در به‌روز کردن فعالیت و اقداماتی که حول این محور انجام می‌شود، تلاش کنیم تا تاثیرگذاری این حرکت بیش از پیش محقق شود. جشنواره‌های فرهنگی یک عنوان واحد، اما از لحاظ محتوا دائم در حال تغییرات اقتضایی بوده و متناسب با نیازهای فرهنگی دانشجو معلمان، تغییراتی را داشته است. زمینه‌های بروز خلاقیت‌ها، کشف استعدادها، هم‌اندیشی‌های قرآنی، نرم‌افزار آیه‌های قرآنی و مهارت‌افزایی‌ها، زمینه‌ای برای بهینه‌سازی این جشنواره‌ است که امروز شامل ۵۰ رشته در ده بخش می‌شود.

مدیرکل فرهنگی دانشگاه فرهنگیان با بیان این‌که در این جشنواره تمام سلایق و علاقه‌مندی‌های دانشجومعلمان لحاظ شده است، بیان کرد: به نظر می‌رسد که تمام دانشجو‌معلمان با این تنوع و کثرت رشته‌ها می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. امسال قریب به ۱۰ هزار نفر در مرحله مقدماتی در جشنواره حضور پیدا کردند. جشنواره امسال شامل ۵۰ رشته در ۱۰ بخش شامل رشته‌های آوایی، رشته‌های هنری، ادبی، پژوهشی، فناوری، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، استارت‌آپ های قرآنی و نهایتا رشته‌ها گروهی را شامل می‌شود.

میرمعینی خاطرنشان کرد: بخش اول جشنواره سی‌و‌دوم با مشارکت خوب همکاران ما در گیلان از تاریخ هشتم تا ۱۱ خردادماه برگزار شده که به پایان آن رسیدیم و در بخش دوم جشنواره که شامل رشته‌های گروهی، معارفی و استارت‌آپ‌های قرآنی است، در تابستان سال جاری با میزبانی استان دیگری رقم خواهد خورد.

وی افزود: دانشجومعلمان در چهار بخش هنری، ادبی، پژوهشی و فناوری با ارسال آثار به استان گیلان در جشنواره مشارکت داشتند. قریب به ۷۰۰ اثر در این دوره مورد ارزیابی داوران قرار گرفت که از این میان ۱۶۰ اثر شایسته تقدیر و حائز رتبه شدند. ۳۲۰ نفر از دانشجویان معلمان نیز در رشته‌های آوایی که شامل قرائت قرآن(تحقیق و ترتیل)، حفظ در اجزای پنج، ده، بیست جزء و کل و همچنین رشته دعاخوانی و اذان(برای برادران) در این دوره حضور داشتند و طی دو روز به رقابت پرداختند.

دبیر ستاد عالی سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان ابراز امیدواری کرد: امیدوارم اقدامات ما در این حوزه منجر به تحقق اهداف متعالی تربیت معلم باشد. از همکاران سازمان مرکزی، همکاران استان گیلان و به‌طور ویژه از دانشجومعلمان عزیز که با حضور خود به جشنواره‌های ما رونق می‌دهند، سپاسگزاری می‌کنم.

اختتامیه سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان برگزار شد

هرچه داریم از دولت قرآن است

همچنین در این مراسم، ابراهیم صفری، رئیس دانشگاه فرهنگیان استان گیلان اظهار کرد: هرچه داریم از دولت قرآن است و دانشگاه فرهنگیان گیلان به جهت میزبانی از این رویداد قرآنی به خود می‌بالد. از اعتماد همکاران گرانقدر دانشگاه فرهنگیان کشور صمیمانه سپاسگزاریم و امیدواریم که سربازان خوبی در خدمت به قرآن بوده باشیم.

صفری از نهادها، سازمان‌ها و کلیه همکارانی که در راستای برگزاری هرچه بهتر این رویداد مساعدت کردند، قدردانی کرد و افزود: از دانشجومعلمان نیز سپاسگزارم که نخبگان و سرآمدان قرآن و عترت هستند و مایه مباهات ماست که در این روزها از برکات قدم‌گاه شما بزرگان در جای‌جای دانشگاه فرهنگیان به‌ویژه پردیس بنت‌الهدی صدر بهره‌مند شدیم.

رئیس دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: در این روزها از نوای دلنشین متسابقین، چه در سالن مسابقات و چه در حین تمرینات لذت بردیم و حسی معنوی و ارزشمند نصیب ما شد که قطعا خیر و برکات آن در استان ساری و جاری خواهد بود. البته این معنویت صرفا مختص این چند روز برگزاری حضوری مسابقات نبود، بلکه از زمانی که آثار ارزنده فرهنگی و هنری جهت داوری به‌دست ما رسید، از برکات معنوی این میزبانی بهره‌مند شدیم.

وی با بیان این‌که همکاران ما با شوقی وصف‌ناپذیر مقدمات این میزبانی را فراهم ساختند، تصریح کرد: ضرورت برگزاری این رویداد بزرگ و تداوم جشنواره‌های این‌چنین برابر با رسالت دانشگاه فرهنگیان است‌ و با توجه به جمله مقام معظم رهبری که فرمودند «امروز بشر محتاج قرآن کریم است»، قرآن کریم به‌عنوان یک اثر فاخر و ارزنده در واژه‌های آسمانی خود از نمادهای بسیاری برخوردار است.

وی ادامه داد: هر کلمه از این مفاهیم و معانی ژرف و عمیق، دل‌هایی را فتح می‌کند. قرآن کریم قانون اساسی بشریت است و کتاب الهی رستگاری که در دانشگاه فرهنگیان برای تربیت صحیح معلم اسلامی و انقلابی نهادینه شده است. از منظر قرآن، علم و اخلاق زیربنای جهان‌بینی هستند و آموزش صحیح از دیدگاه قرآن توأمان با تزکیه محقق می‌شود.

صفری در پایان یادآور شد: رعایت ارزش‌های اخلاقی در همه موارد به‌ویژه در تعلیم و تربیت از جمله فعالیت‌های ضروری است و این یکی از ویژگی‌های قرآن و رسالت تربیت معلم است. به امید آن‌که با جهان‌شمول شدن قرآن مجید و اسلام ناب در پهنه گیتی و ظهور عدالت‌گستر جهانی، حضرت مهدی موعود(عج)، فرهنگ‌سازی بهره‌جستن از آموزه‌های ارزشمند قرآن و عترت در جامعه و به‌ویژه دانشگاه فرهنگیان را شاهد باشیم.

اختتامیه سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان برگزار شد

لزوم به‌کارگیری اندیشه دینی در تمام ساحت‌های زندگی

حجت‌الاسلام سید احمد عاملی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان استان گیلان نیز با اشاره به حدیثی از نبی اکرم(ص) که می‌فرمایند «إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ اَلثَّقَلَيْنِ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِي كِتَابَ اَللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ اَلْحَوْضَ»، اظهار کرد: بشریت برای رسیدن به سعادت هیچ راهی ندارد جز اینکه به قرآن و عترت توأمان توسل پیدا کند.

وی با بیان خیرمقدم به کلیه مهمانان کشوری و استانی، خاطرنشان کرد: در همه مجامع علمی به‌ویژه دانشگاه فرهنگیان که یک دانشگاه تربیت‌محور است برای این‌که در مباحث تربیتی به طریق اولی عمل کند، نیاز به انس واقعی با قرآن و عترت است. باید سعی کرد مبانی اندیشمند دینی را در همه ساحت‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی به‌کار بست.

عاملی با بیان این‌که میزبانی در سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور، افتخاری برای گیلان است، ابراز کرد: امیدواریم که از آثار و برکات معنوی فعالیت‌های قرآنی و عترت استفاده لازم را برده باشیم. جا دارد از کلیه بزرگوارانی که بانی برگزاری این جشنواره‌های بسیار ارزشمند در سطح دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور هستند، تشکر و قدردانی کنم.

اختتامیه سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان برگزار شد

همچنین محمد فائزی، سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان طی سخنان کوتاهی اظهار کرد: از این‌که در جمع چهره‌های نورانی هستم که قرار است با نور قرآن وارد مدارس شوند، بسیار خرسندم. گرچه شاهد خروج تعداد زیادی از همکاران به عنوان بازنشستگان هستیم، اما حضور شما به‌عنوان ستون فقرات آموزش و پرورش، چه از جهت معنوی و چه مهارتی و ارتباطی، موجب دلگرمی است.

وی افزود: حضور دانشجومعلمان عزیز پس از فراغت از تحصیل در مدارس، موجب حصول نتایج مثبت بسیاری شد. از این رو به دانشگاه فرهنگیان امید زیادی داریم و منتظر خیزش علمی، معنوی و تمام ساحتی دانشگاه فرهنگیان هستیم.

اختتامیه سی‌و‌دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان برگزار شد

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :