کد خبر: 4029351
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۴
معاون اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری رشت بیان کرد:

سامانکده‌های شهرداری رشت؛ آماده یاری رساندن به افراد بی‌پناه

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت بیان کرد: در حال حاضر با توجه به بارش برف و فصل زمستان، تیم‌های اجرایی شهرداری رشت با شش گشت ۲۴ ساعته در سطح شهر جهت جمع‌آوری افراد بی‌پناه و متکدی و انتقال آنان به سامانکده‌های شهرداری حضور دارند.

سامانکده‌ های شهرداری رشت آماده یاری رساندن به افراد بی‌ پناه

محمدرضا علیزاده، معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت در گفت‌و‌گو با ایکنا از گیلان با اشاره به طرح ساماندهی متکدیان و افراد بی‌پناه رشت، اظهار کرد: براساس قانون شهرداری‌ها، شهرداری متولی ساماندهی متکدیان است و با توجه به ساختار تشکیلاتی مصوب، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت وظایفِ این امر را بر عهده دارد.

علیزاده در پاسخ به این سوال که چه افرادی مشمول این طرح هستند، بیان کرد: با عنایت به آئین‌نامه جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان مصوب شورای عالی وزارت کشور، افراد مشمول‌ مصوبه‌ شامل افراد معلول‌ و ناتوان‌(اعم‌ از جسمی‌ و ذهنی‌)، بی‌سرپرست‌، مجهول‌الهویه‌، در راه‌ مانده‌، گمشده‌، متواری‌، افراد نیازمند غیرحرفه‌ای‌، متکدیان‌ و ولگردان حرفه‌ای‌ هستند.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت اذعان کرد: مراکز حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی از سال ۱۳۸۲ در شهر رشت تاسیس و راه‌اندازی شده و در حال حاضر دو مرکز با عنوان سامانکده و گرمخانه جهت ساماندهی متکدیان و افراد مشمول آئین‌نامه اختصاص داده شده است.

علیزاده با بیان اینکه گشت فوریت‌های اجتماعی شهرداری در سطح شهر افراد بی‌خانمان و یا متکدی را شناسایی و به مراکز فوق انتقال می‌دهد، تصریح کرد: در سامانکده، خدمات بهداشتی و درمانی، مددکاری، تغذیه مناسب و فضای اقامتی فراهم است. این طرح دائمی بوده و فعالیت آن بر حسب تکالیف ابلاغی از سوی وزارت کشور جزء ماموریت‌های شهرداری به شمار می‌رود.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به بارش برف و فصل زمستان تیم‌های اجرایی شهرداری رشت با شش گشت ۲۴ ساعته در سطح شهر حضور دارند. از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۹۰ مددجو ساماندهی شده‌اند. تنها در شب گذشته، تعداد ۲۱ نفر متکدی و افراد بی‌پناه به سامانکده منتقل و خدمات لازم از جمله استفاده از استحمام و خدمات بهداشتی، پوشاک، خدمات پزشکی و غذای گرم برای آنان فراهم شده است.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت ادامه داد: مددکاران اجتماعی سامانکده پس از غربالگری با بررسی وضعیت مددجویان و ارتباط با خانواده و اقوام آنان، زمینه بازگشت آنان به خانواده‌شان را فراهم می‌کنند و افرادی که خانواده‌ای ندارند از طریق سایر دستگاه‌های مرتبط جهت کمک و حمایت اقدام می‌شود.

وی در پایان اعلام کرد: شهروندان عزیز می‌توانند در صورت مشاهده متکدی یا کارتن‌خواب در سطح شهر، از طریق مرکز پاسخگویی ۱۳۷ مراتب را اطلاع دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha