رونمایی از ۹ جلد کتاب اجتهادی و تخصصی جدید دفتر فقه معاصر حوزه

رونمایی از ۹ جلد کتاب اجتهادی و تخصصی جدید دفتر فقه معاصر حوزه

آیین رونمایی از آثار اجتهادی و تخصصی دفتر فقه معاصر حوزه های علمیه ظهر امروز با حضور آیات اعرافی و شب زنده‌دار در دفتر فقه معاصر حوزه‌های علمیه برگزار شد.
زیارتگاه حضرت موسی(ع) در شهر «اریحا» در فلسطین اشغالی

زیارتگاه حضرت موسی(ع) در شهر «اریحا» در فلسطین اشغالی

زیارتگاه حضرت موسی (ع) در ۸ کیلومتری جنوب شهر «اریحا» در فلسطین اشغالی قرار دارد. این زیارتگاه که توسط صلاح الدین ایوبی بنیان نهاده شده یکی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های فلسطین به شمار می‌رود. اين بنا 4500 متر مساحت دارد و هنر معماری اسلامی در آن به زیبایی جلوه‌گری می‌کند.
نگین معماری خراسان جنوبی

نگین معماری خراسان جنوبی

مسجدجامع افین در شهر قاین، روستای افین قرار دارد. مسجد جامع افین واقع در بخش قدیمی روستا متعلق به دوره سلجوقی است. در دوره‌های بعدی الحاقاتی بدان افزوده یا بخش‌هایی از آن مرمت و بازسازی شده است. و از نفیس‌ترین بناهای به جا مانده در استان خراسان جنوبی به حساب می‌آید. این مسجد تک ایوانی است و از معماری بسیار دقیق و هنرمندانه برخوردار است. فضاهای مسجد شامل ایوان اصلی شبستان‌های شرقی و غربی و قسمت‌های مختلف دیگر است. دورا دور ایوان کتیبه‌ای به خط ثلث از سوره هل اتی نوشته شده است. در ایوان اصلی منبری آجری و زیبا کنار محراب قرار دارد که با گچبری ظریف و نقش‌های هندسی تزیین شده است. محراب این مسجد نیز منقش به گچبری ظریف، هنرمندانه و هم‌چنین اسم جلاله است. ایوان اصلی توسط عوامل انسانی و در اثر زلزله سال۷۶ از بین رفته بخش‌هایی هم‌اکنون با همت میراث فرهنگی بازسازی و مرمت شده است، مسجد جامع افین به شماره ۲۱۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
خشکی تالاب بین‌المللی «قوری‌گل»

خشکی تالاب بین‌المللی «قوری‌گل»

تالاب بین‌المللی «قوری‌گل» به عنوان منطقه حفاظت شده با ۹۲ گونه پرنده و ۲۸۰ گونه گیاهی، یکی از زیستگاه‌های مهم در آذربایجان‌شرقی است که طی سال‌های گذشته در سایه غفلت مسئولان، دچار مشکلاتی از جمله برداشت‌های بی رویه شده و این روزها نفس‌های آخر خود را می‌کشد. قوری‌گل، مساحتی ۲۰۰ هکتاری دارد و از سال ۱۳۵۴ نیز در کنوانسیون سایت رامسر به ثبت رسیده است. این تالاب علاوه بر داشتن انواع گیاهان مرتعی، کنار تالابی، شناور و غوطه ور، سالانه به صورت فصلی پرندگانی را در دل خود جای می‌دهد اما به نظر می‌رسد که این تالاب، توانایی پذیرایی از مهمانان‌ خود را از دست داده و همانند نامش ( قوری‌گل - دریاچه‌ خشک) به سمت خشک شدن رفته است. آب این تالاب در سال‌های گذشته از طریق بارش‌های فصلی و آبراهه‌های حاشیه‌ی تالاب تامین می‌شد اما با توجه به قرارگرفتن در شرایط خشکسالی و کاهش ورودی آب به تالاب، حق‌آبه آن طی سال‌های اخیر از طریق کانال احداثی از دامنه‌های سهند به نام کانال "صبری چای" تامین می‌شود. اما با توجه به وضعیت نامناسب کانال انتقال آب به تالاب که اکنون تنها منشا تامین حق‌آبه‌ آن شده است، شاهد برداشت‌های بی رویه بوده و در نهایت مقدار آبی که می‌تواند حداقل جان این تالاب بین المللی را از مرگ همیشگی‌اش نجات دهد، بسیار کمتر از انتظار است.
آیین غبارروبی ضریح امامزاده موسی مبرقع(ع)

آیین غبارروبی ضریح امامزاده موسی مبرقع(ع)

همزمان با سالروز وفات امامزاده موسی مبرقع(ع) فرزند بلافصل امام جواد(ع) مراسم غبارروبی و عطرافشانی مضجع شریف این امامزاده با حضور آیت‌الله حسینی خراسانی، عضو مجلس خبرگان رهبری در محله چهل اختران شهر مقدس قم برگزار شد.
عزاداری شب رحلت امامزاده موسی مبرقع (ع) در قم

عزاداری شب رحلت امامزاده موسی مبرقع (ع) در قم

عزاداری شب رحلت امامزاده موسی مبرقع فرزند بلافصل امام جواد (ع) با سخنرانی حجت الاسلام سیدحسین مومنی و مدیحه سرایی سیدمهدی میرداماد در حرم این امامزاده برگزار شد.
پنبه، طلای سفید خراسان جنوبی

پنبه، طلای سفید خراسان جنوبی

خراسان‌جنوبی با کشت ۶هزار و ۸۳۵هکتار از قطب های اصلی تولید پنبه در کشور است. برداشت طلای سفید از نيمه مهر ماه آغاز و تا اواخردی ماه نيز ادامه دارد. پنبه دانه ها پس از برداشت به كارخانجات پنبه پاك‌كني ارسال و پس از فرآوری به واحدهاي نساجي و ريسندگي تحویل داده می شوند.
مراسم رونمایی از ۱۳ کتاب انتشارات روایت فتح

مراسم رونمایی از ۱۳ کتاب انتشارات روایت فتح

سیزده عنوان کتاب از تازه‌های نشر بنیاد فرهنگی روایت فتح با عنوان «فرزندان خمینی(ره)» عصر امروز شنبه ۶ آذرماه با حضور مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران، در مجتمع فرهنگی هنری اسوه رونمایی شد.
اجلاسیه نهضت تربیت قرآنی «نورالثقلین» در مشهد مقدس

اجلاسیه نهضت تربیت قرآنی «نورالثقلین» در مشهد مقدس

مراسم اختتامیه اجلاسیه مدرسین و مدیران استانی نهضت تربیت قرآنی «نورالثقلین» روز جمعه ۵آذرماه با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مجتمع فرهنگی ـ تربیتی امام رضا(ع) مشهد مقدس برگزار شد. در این اجلاس ۴روزه موضوعات مهمی نظیر رصد و پایش خانه‌های قرآن و عترت، میزان و نحوه هزینه کرد اعتبارات قرآنی، نظارت و ارزشیابی استان‌ها، بررسی سامانه آموزش مجازی، آسیب شناسی آموزش و اعطای مدرک به حفاظ و ... با حضور صاحب نظران و مسئولین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
معارفه دانشجویان جدیدالورود دانشگاه مذاهب اسلامی

معارفه دانشجویان جدیدالورود دانشگاه مذاهب اسلامی

دومین همایش معارفه نودانشجویان رشته‌های فقه امامیه، شافعی، حنفی، فلسفه و عرفان و ادیان دانشگاه مذاهب اسلامی با حضور مولوی اسحاق مدنی، عضو شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی و علی مطیعی، سرپرست این دانشگاه برگزار شد.