طواف وداع حجاج بیت االله الحرام

طواف وداع حجاج بیت االله الحرام

حجاج بیت‌ الله‌ الحرام با ادای طواف «وداع» و سومین رمی جمرات، مناسک حج را به پایان رساندند. مراسم حج تمتع امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا تنها با حضور ۱۰۰۰تن از زوار سعودی و مسلمانان خارجی مقیم این کشور در مکه مکرمه برگزار شد.سه هزار و پانصد خدمه روزانه ۱۰بار مسجدالحرام را پاکسازی و ضد عفونی نمودند تا سلامت حجاج حفظ شود.
بازدید معاون سازمان زندان‌ها از ایکنا

بازدید معاون سازمان زندان‌ها از ایکنا

سیدعباس جوهری، سرپرست معاونت سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها، امروز یک‌شنبه ۱۲ مردادماه از سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و خبرگزاری ایکنا بازدید کرد.
شهید نظر می‌کند به وجه‌الله

شهید نظر می‌کند به وجه‌الله

حضور اتفاقی خبرنگار ایکنا در گلزار شهدای شهرستان اهر و مشاهده جوانی که در کمال گمنامی مشغول به غبارروبی مزار مطهر شهدا بود منجر به آشنایی بیشتر با این جوان و سوژه این گزارش شد. مرتضی مرادخواه، بیمار دیالیزی بیمارستان باقرالعلوم اهر، قریب به دو سال است که با تن رنجور و کلیه ازکارافتاده‌اش هفته‌ای سه روز از زندگی‌اش را در بیمارستان صرف دیالیز می‌کند و علی‌رغم ناتوانی جسمی، عشق به شهدا و علاقه قلبی به اهداف و آرمان‌های آنها باعث شده که خادم افتخاری شهدا باشد. مرتضی با وجود اینکه تن رنجورش اجازه کارهای سنگین و امور روزمره زندگی‌اش را سخت کرده است، ولی ارادت قلبی و اعتقاد به خلوص نیت شهدا باعث شده که با حضور در گلزار شهدای شهرستان اهر و غبارروبی، گلاب‌پاشی، قرائت فاتحه و قرآن و گلباران با گل‌هایی که به عشق شهدا در منزلش پرورش می‌دهد، عشق و ارادت خود را نثار مقام شامخ آنان کند.
یا رب نظرى بنما کز غم برهد جان‌ها...

یا رب نظرى بنما کز غم برهد جان‌ها...

یک روز از عید اضحی؛ عید سعید قربان و عید بندگی و رهایی از اسارت‌ها گذشته است. عیدی که جهان به واسطه شیوع ویروس کرونا؛ حج متفاوت و دیگری را تجربه کرد. حجی با صورت اجرای محدود و زائران محدودتر. حالا فرصت مطلوبی است برای تماشای خاطره شیرین و زیبای حج در سالیان گذشته. به امید آنکه حج دیگر را با معرفت و سلامت تجربه کنیم. به تعبیر استاد الهی قمشه‌ای: یا رب نظرى بنما کز غم برهد جان‌ها.
نماز عید قربان به روایت سال‌های گذشته

نماز عید قربان به روایت سال‌های گذشته

یکی از اعمال روز عید قربان (عید الضحی) سنت موکد خواندن نماز عید است. پیامبر (ص) پیوسته آن را انجام داده و به مردان و زنان می‌فرمود که برای ادای آن از شهر بیرون روند. نماز عيد قربان در زمان حضور معصومين (ع) واجب بوده و وجوب آن مشروط به اقامه جماعت بوده است؛ اما در زمان حاضر که زمان غيبت کبری است، نماز عيد قربان، مستحب است و مى‌توان آن را به جماعت یا فرادى خواند. این نماز همه ساله در ایران و جهان با حضور با شکوه مسلمانان برگزار می‌شود. امسال اما با توجه به شیوع ویروس کرونا نماز عید قربان نیز با محدودیت‌های بسیار و در برخی از مناطق کشور برگزار شد. گروه عکس ایکنا به انگیزه این عید سعید گزارشی از تصاویر نماز عید قربان و جلوه هایی از این عید در کشور طی چند سال گذشته را به نمایش گذاشته است.
بازار فروش قربانی عید قربان در کشورهای اسلامی

بازار فروش قربانی عید قربان در کشورهای اسلامی

مسلمانان جهان در عید سعید قربان به شکرانه توفیق زیارت خانه خدا و تاسی از حضرت ابراهیم(ع) در گذشتن از جان، مال و فرزند خود به امر الهی، با قربانی کردن دام و توزیع گوشت آن میان نیازمندان، سعی در قرب به درگاه الهی و تعظیم شعائر دینی دارند.
خرید و فروش گوسفند قربانی در تبریز

خرید و فروش گوسفند قربانی در تبریز

در آستانه عید سعید قربان، بازار خرید و فروش دام، در شهر تبریز هم رونق گرفته است. برخی از اهالی تبریز برای خرید "قربانی" به حاشیه شهر رفته و از محل‌های فروش قربانی که بیشتر دام‌های آن توسط دامداران روستاهای اطراف تامین می‌شود، اقدام به خرید دام کرده و برای عید سعید قربان مهیا می‌شوند تا در جشن بندگی با قربانی کردن، وجودشان را هم از منیت‌ها و ناپسندی‌ها پاک کنند. کرونا، بازار فروش دام را نیز همانند سایر بازارها تحت تاثیر قرار داده است.
مناسک حج متفاوت امسال

مناسک حج متفاوت امسال

حج، بزرگترین آیین عبادی مسلمانان جهان، امسال در سایه شیوع ویروس کرونا با حضور محدود ۱۰۰۰ نفر از ضیوف الرحمانی که تبعه و یا مقیم عربستان سعودی چهره‌ای متفاوت به خود گرفت. مناسک حج استثنایی امسال با قرنطینه مراقبتی حجاج و رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی در مکه مکرمه برگزار شد.
نماز عید سعید قربان در جهان

نماز عید سعید قربان در جهان

با وجود شدت یافتن پاندمی کرونا، مسلمانان جهان نماز عید سعید قربان را با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در منازل، معابر و مساجد شهرهای خود برگزار کردند.
سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب به مناسبت عید سعید قربان

سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب به مناسبت عید سعید قربان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز جمعه به مناسبت عید سعید قربان، در سخنرانی زنده‌ تلویزیونی با ملت شریف ایران سخن گفتند.
1