اندیشه‌های سیاسی امام(ره) مبتنی بر اصول قرآنی است
کد خبر: 4145891
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
قالیباف:

اندیشه‌های سیاسی امام(ره) مبتنی بر اصول قرآنی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نهضت امام خمینی(ره) نمادی از احیاگری، مبارزه با فرهنگ غربی و غرب‌زدگی است، گفت: اندیشه‌های سیاسی امام(ره) مبتنی بر اندیشه‌های قرآنی بود و این اندیشه از اصول ماست و تغییر پیدا نمی‌کند، آن چیزی که ما باید به آن توجه کنیم نحوه مدیریت و حکمرانی در اداره نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی

به گزارش ایکنا از گیلان، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز، ۱۵ خردادماه در مراسم استانی بزرگداشت قیام خونین پانزدهم خرداد که با محوریت شهید سیدیونس حسینی رودباری، اولین شهید انقلاب اسلامی در مصلی امام خمینی(ره) شهرستان رودبار برگزار شد، اظهار کرد: خرداد ماه برای همه ما یک ماه به یاد ماندنی از ابعاد مختلف است و در این ماه وقایعی اتفاق افتاده که اگر با دقت به آن‌ نگاه شود، نماد احیاگری است اعم از مناسبت‌های محلی و منطقه‌ای، مناسبت‌های ملی و شهرستانی و چه تاثیرات جهانی در جهان اسلام و عرصه بین‌الملل، لذا ماه خرداد برای ما ماه قابل توجهی است.

وی با بیان اينکه استان گیلان در حوزه محلی و استانی در این عرصه مهم است، افزود: خردادماه ۱۲۹۹ نهضت میرزا کوچک خان جنگلی است. در خرداد ماه ۱۳۶۹ حادثه تلخ زلزله رودبار را داشتیم که من آن شب زلزله در رامسر بودم و مانور حوادث غیرمترقبه را تمرین می‌کردیم زلزله که نیمه شب اتفاق افتاد من از همانجا به سمت رشت و بعد از نماز صبح بلافاصله به رودبار آمدم و در صبح روز اول وقتی با پیاده روی حدود ۱۲ کیلومتری از رستم‌آباد چون راه به علت ریزش‌ها بسته بود وقتی وارد شهر شدم صحنه‌های خیلی تلخ و سختی بود و روزهای سختی بر این مردم در حادثه زلزله گذشت.

قالیباف با بیان اینکه از جهت دیگر در خردادماه آغاز نهضت را در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ داشتیم و شهید حسینی نمادی از شهدای این نهضت عظیم و بزرگ اسلامی ما است، تصریح کرد: روز چهاردهم خرداد روز رحلت حضرت امام خمینی(ره) که جز برای خدا کلامی نگفت و جز در راه خدا گامی بر نداشت. 

وی با بیان اینکه از جهت دیگر خردادماه برای ما مهم است، افزود: در سوم خردادماه نقطه عطفی در دفاع مقدس و آزادسازی خرمشهر است جنگی که قدرت شرق و غرب از آستین صدام و حزب بعث بیرون آمد تا کشور ما را اشغال کنند و آمدند که ایران عزیز ما و انقلاب اسلامی ما را در چند هفته براندازی کنند در حالی که ۱۸ ماه از آغاز جنگ نگذشته بود که خرمشهر آزاد و سرنوشت انقلاب اسلامی تغییر کرد.

قالیباف تصریح کرد: دوران دفاع مقدس دورانی بود که انقلاب اسلامی عمق بخشیده شد و فرهنگ انقلاب در همه ابعاد خودش توسعه پیدا کرد و این توطئه دشمن خارجی در قالب توطئه داخلی و حرکت نظامی و مسلحانه منافقین علیه انقلاب اسلامی و ترورها و آن همه جنایتی که کردند نهایتا بعد از شکست در آخر به حزب بعث و صدام ملحق شدند و عملیات تلخ مرصاد و آن خیانت بزرگ نسبت به کشور را انجام دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اينکه اين افتخاری برای رودبار است که در هر کدام از این حوادث نمادی از شهدای بزرگی را دارید که ایفای نقش کردند، افزود: این عظمت و بزرگی شهر رودبار و نقش شهر رودبار است که در همه تاریخ در حفظ ایران عزیز، حفظ اسلام و انقلاب و حفظ انسانیت و آزادگی و در مبارزه با ظلم و ستم خواهد درخشید. اگر می‌گوییم این حوادث نمادی از احیاگری هستند به خاطر این است که واقعا ارزش‌ها را احیا کرد و دوباره سنت‌های الهی را به جامعه آورد و یادآوری کرد سنت‌های الهی نه تبدیل می‌شود و نه تحویل، هر چقدر عصرها و زمان‌ها بگذرد سنت‌های الهی پایدار هستند‌.

وی با بیان اینکه انقلاب و نهضت اسلامی در این مقطع از زمان به دست امام راحل و به مجاهدت شهدا، جانبازان، ایثارگران و ملت قهرمان ایران در این عرصه و زمان در سطح ملی و کشوری و امت اسلامی نشان داده شد و این احیاگری است، افزود: روحیه ما می‌توانیم فرهنگی بود که حضرت امام زنده کردند و این ارزش‌ها را به ما یاد دادند و بدون شک امام ما باعث احیای مجدد اسلام در این مقطع از زمان شد و بدون شک نهضت حضرت امام و خون شهدا باعث عزت مسلمین در این زمان شد.

قالیباف با اشاره به اینکه نهضت امام خمینی نمادی از احیاگری، مبارزه با فرهنگ غربی و غرب‌زدگی است در حالی که دشمنان به دنبال این بودند که اساسا دین و اسلام را از جوامع دور کنند، تاکید کرد: این مبارزه با نهضت امام گره خورده و از اینجا آغاز شده است و امروز به تمام معنا استقلال و امنیت کشور و حفظ مرزهای سرزمینی ما در این عصر با حفظ استقلال و حفظ سرزمین برای احیای اسلام و عزت مسلمین و عزت کشور ایران عزیزمان مبارزه کردیم و این احیاگری است.

رئيس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حمایت از آزادی‌خواهان دنیا و توجه به عزت مسلمین، تغییر و تحول و نوع نگرش دیگر به جهان اسلام و بیداری اسلامی و اتفاقاتی که دولت‌های اسلامی در مقابل رژیم صهیونیستی شکست خوردند ولی امت اسلامی با الگوبرداری از انقلاب اسلامی و رهبری امام امروز چگونه توانستند در مقابل رژیم صهیونیستی بایستند و چگونه موفقیت پیدا کنند با توجه به اوج قدرت نظامی، امنیتی و استکبار جهانی و آمریکا و بریتانیا با تمام توان پشت این‌ها بود و این عظمت انقلاب اسلامی است.

وی افزود: امروز اگر دشمنی استکبار جهانی و صهیونیسم با انقلاب اسلامی و ایران عزیز ما تمام نشدنی است و تا زمانی که ما در مسیر سنت‌های الهی و متکی بر مردم و در یک مردم سالاری دینی حرکت می‌کنیم و پیش می‌رویم اینها در این راه در مقابل ما می‌ایستند و می‌خواهند اجازه ندهند که جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت و نظام مستقل، مستحکم و قوی الگو برای بقیه کشورها شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امام خمینی در عین اینکه به خداوند و سنت‌های الهی ایمان داشت در کنار این دو، به مردم هم اعتماد داشت و بدون حمایت و حضور امت کاری از پیش نمی‌توانست ببرد ملت و مردم ما نقش جدی و اساسی را در این مسیر ایفا کردند.

قالیباف گفت: امام همیشه بر وحدت تاکید داشتند و رمز پیروزی را وحدت می دانستند و در کنار حفظ وحدت پذیرش تنوع آرا و نظرات را هم داشتند به تنوع آرا و نگرش‌ها و نظرات هم احترام می گذاشتند، به قومیت‌ها و مذاهب احترام می‌گذاشتند و در اصل مهم ترین را هبرد و پیشرفت کشور را وحدت می‌دانستند.

وی با بیان اینکه امام ما امام تحول بودند، گفت: ما مکتب امام را با سه رکن عقلانیت، معنویت و عدالت می‌شناسیم که در این چهارچوب انقلاب را به پیش بردند و با همان نگرش تحولی، انقلاب اسلامی اتفاق افتاد، میدان دفاع مقدس اداره شد و با همین نگرش تحولی شهید سلیمانی در مقابل همه قدرت استکبار در منطقه ایستاد و موفق به پیروزی شدیم و با همین نگاه داعش را شکست دادیم این‌ها مهم است.

قالیباف تاکید کرد: در مجلس بزرگداشت پانزدهم خرداد که کنار هم جمع می‌شویم برای ذکر نام و یاد این موضوعات است و در واقع این مجلس ذکر است و از این باورها غفلت نکنیم و یادمان باشد امام، امام امید بود و همیشه مثل یک کوه پشت همه ایستاده بودند، در اوج حمله دشمن در جنگ تحمیلی امام در تلویزیون حاضر شد و با آرامش خاصی فرمودند یک دیوانه‌ای سنگی انداخته این را حل می‌کنیم و پس از این فرمایش آرامش بر همه کشور حاکم شد.

وی افزود: امام به ملت اعتماد داشت و فرصت را در اختیار ملت می‌گذاشت همه ما می‌دانیم در جنگ زمانی عملیات‌ها موفق شد که بنی صدر به عنوان فرمانده کل قوا که نگرشی غیر از سنت‌های الهی و غیر از باورهای نهضت امام داشت تا او در مسند فرماندهی کل قوا بود اتفاقی نیفتاد و اجازه نداد مردم در صحنه دفاع مقدس حضور پیدا کنند وقتی او عزل شد و پس از در اتفاقاتی که افتاد و با فضاحت فرار کرد در جنگ اتفاقات عجیب افتاد حصر آبادان کمتر از دو ماه بعد اتفاق افتاد، آزادی بستان و طریق القدس، عملیات عظیم فتح المبین، عملیات بیت المقدس اتفاق افتاد و در سوم خرداد ماه آزادسازی خرمشهر را شاهد بودیم این ها نتیجه ایمان و باور امام به مردم بود که مردم به میدان جنگ آمدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم وقتی به میدان جنگ آمدند تنها نیروی ساده پشت خاکریز نبودند که فقط تیر بزنند مردم وقتی به میدان آمدند از همین گیلان لشکر قدس آمد لشکر قدس یعنی همه مردم گیلان فرمانده‌اش هم از خودش بود و شما امروز شهدای بزرگی را که می‌بینید اینها از بطن مردم بودند.

قالیباف با اشاره به اینکه اساس انقلاب و نهضت امام دو پایه داشت، گفت: این دو سنت‌های الهی و مردم بودند و ما باید در این جلسات این‌ها را نگاه و به آن توجه کنیم و در واقع این منطق امام از منطق قرآن و اهل بیت بود و این مسیر الهی بود لذا امام آرامش داشت.

رئيس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مورد نهضت امام خمینی اگر می‌گوییم تحول یعنی اين تحول در همه ذهن و وجود جامعه و افراد بود و معتقدم هر کجا امروز چالشی داریم چه در حوزه مسائل اقتصادی و فرهنگی به خاطر فاصله گرفتن از همین باور و ارزش‌هاست در حالی که خیلی‌ها می‌خواهند بگویند اگر ما پایبند به این دو ارزش باشیم این مشکلات حل نمی‌شود در حالی که می‌گوییم اگر از این ارزش‌ها فاصله بگیریم این مشکلات حل نمی‌شود.

قالیباف گفت: این‌ها سنت‌های الهی، فرهنگ امام و فرهنگ جهاد و شهادت است و امروز هم همین علت دشمنی دشمنان با ما این است که می‌خواهند با چنین فرهنگی نظام مستقلی بر مبانی دین با قدرت شکل نگیرد که خدا را شکر شکل گرفته ولی اشکالاتی هم داریم که این اشکالات ما باید مبتنی بر تحول حضرت امام تلاش کنیم و این نقصان را حل و فصل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بعضی تصور می‌کنند باید جمهوری اسلامی و قانون اساسی را عوض کنیم، افزود: نه اینگونه نیست زیرا اندیشه‌های سیاسی امام مبتنی بر اندیشه‌های قرآنی بوده این‌ها اصول ما است و تغییر پیدا نمی‌کند نظام مقدس جمهوری اسلامی نهادی برخاسته از این اندیشه است آن چیزی که ما باید به آن توجه کنیم نحوه مدیریت و حکمرانی ما در اداره نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

قالیباف تاکید کرد: ما در حوزه قانون‌گذاری در مجلس مکلف هستیم که قانونگذاری و نظارت بر قانون را به درستی اعمال حکمرانی کنیم و دولت و همه دولت‌ها در مجموعه اجرایی کشور و خدمات عمومی و زیرساختی کشور به درستی مدیریت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دشمنان ما از ابتدای انقلاب از همان ۱۵ خرداد ۴۲ با سرکوب می‌خواستند جلوی نهضت را بگیرند ولی ادامه پیدا کرد با جنگ تحمیلی و قدرت سخت جلو آمدند ولی نتوانستند لذا امروز روش خود را عوض کردند و بر این باور هستند اگر در حوزه مسائل جنگ ترکیبی و تغییر در ادراک و ذهن مردم و در فشار اقتصادی و در حرکت از داخل پیش بیایند موفق می‌شوند در حالی که با حضور مردم بار دیگر این نقشه نیز نقش بر آب خواهد شد.

قالیباف تصریح کرد: قدرت نظامی ما نقش بازدارندگی خودش را دارد ولی قدرت جمهوری اسلامی به قلب مردم است اگر مردم قلبا باورشان پای نظام و حکومت باشد ما محکم پیش می‌رویم و حل مشکلات را باید به دست مردم بسپاریم در تجربه این ۴۰ ساله هر کجا و هر جا موفقیت بوده جایی بود که مردم بودند و هر جا موفق نشدیم جایی است که در امورات فرصت به مردم ندادیم و امروز آن زمانی است که از امام درس بگیریم و جهادمان این است که راه امام را ادامه بدهیم.

وی افزود: امروز در جنگ ترکیبی در مقابل دشمن هستیم و طبق فرموده مقام معظم رهبری باید جهاد تبیینی را دنبال کنیم یعنی مردم و نخبگان و توده‌های مردم در این بخش در تبیین مسائل و اینکه شرایط جبهه انقلاب را به درستی ترسیم کنیم که دشمن سوءاستفاده از این نکند، اشکالات را برطرف کنیم و معتقدم مهمتر از جهاد تبیین برای ما مسئولین جهاد تصمیم است.

قالیباف تاکید کرد: نه هر تصمیمی بلکه تصمیم درست و صحیح، تصمیم درست و صحیح تصمیمی است که مبتنی بر خرد جمعی و برخاسته از یک حرکت علمی و تخصصی نسبت به آن مسئله و حل آن باشد تصمیم درست تصمیمی است که شجاعانه، مسئولیت‌پذیر است و وقتی تصمیم گرفتی حاضر باشی آبرو و جان خودت را در راه این تصمیم بگذاریم همانطور که شهدا گذاشتند، تصمیم درست تصمیمی است که با مردم با محبت با عدالت و انصاف رعایت کنیم در تصمیم درست خودمحوری قدرت‌طلبی نیست سهم خواهی نیست حامی پروری نیست.

وی افزود: ما مدیران امروز در عرصه مبارزه هستیم باید با یک الگوی کارآمد چابک و به روز باید کشور را اداره کنیم ما در اینجا ضعف و اشکال داریم حتما در مجلس شورای اسلامی در این جا اشکال داریم البته در دوره مجلس یازدهم تلاش کردیم بر نقشه راه پیش برویم و موضوعات اقتصادی را موضوع اول قرار دهیم و تلاش کردیم آن جایی که باید تصمیم درست بگیریم هر چند در ظاهر به ضرر ما است آن را بگیریم باید تلاش کنیم این اتفاق رخ دهد و این مشکلات حل و فصل شود اما مشکلاتی داریم و اینها را باید بپذیریم تا مشکلات را نپذیریم و با خرد جمعی آن را دنبال و حل نکنیم مشکلات حل نمی شود.

قالیباف در پایان تصریح کرد: اگر در اول انقلاب دشمن به دنبال تجزیه و جداسازی بخشی از سرزمین ما بود امروز تجزیه از آن شکل نیست امروز هر یک نفر جوان و هم وطن ما ذهنش به تسخیر در بیاید در واقع به اندازه آن یک نفر تجزیه اتفاق افتاده است و این را باید بدانیم با چه دشمن صهیونیستی و استکباری روبرو هستیم تلاش کنیم با کار با تلاش با کارآمدی ان‌شاءالله بتوانیم در این جنگ پیش رو هم که آغاز شده موفق باشیم و مطمئنیم مبتنی بر سنت‌های الهی و تکیه به این مردم خداوند تضمین کرده با خلوص نیت در این مسیر گام برداشتن هر چقدر سخت باشد ولی حتما امید ما به فرهنگ قرآن و اهل بیت(ع) اینگونه است که موفقیت و پیروزی به فضل الهی از آن ماست.

انتهای پیام
captcha