کد خبر: 3863506
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
گروه اجتماعی ــ معاون میراث فرهنگی گیلان از اتمام پنجمین فصل از کاوش های باستان‌شناسی «لیارسنگ‌بن» املش با شناسایی گونه هایی از تدفین اسلامی مربوط به دوره های اشکانی و ساسانی خبرداد.

به گزارش ایکنا از گیلان، ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان و سرپرست کاوش های باستان‌شناسی محوطه «لیارسنگ‌بن» امروز، 20 آذرماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: لیارسنگ‌بن یکی از مهمترین محوطه های دوران تاریخی در استان گیلان است که در سال 1391 شناسایی و از سال 1392 گمانه‌زنی و کاوش های باستان‌شناسی در آن آغاز شد و این محوطه به همراه حرایم آن در سال 1397 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود: در فصول گذشته کاوش، تدفین هایی از دوره های اشکانی و ساسانی در این محوطه شناسایی شدند که اطلاعات مهمی از فرهنگ مادی، ویژگی های جسمانی و تغذیه مردمان آن دوره در گیلان ارائه کرده است.

جهانی بیان کرد: پنجمین فصل از کاوش های باستان‌شناسی این محوطه به شناسایی گونه هایی از تدفین که احتمالاً مربوط به دوره اسلامی هستند، منجر شده است. این یافته ها نشان می دهد در زمان ورود مسلمانان عرب به مناطق شمالی ایران، مردم لیارسنگ‌بن تا قرن دوم و سوم هجری قمری سنت های پیشین خود را حفظ کرده اند که شواهد آن را می توان در گونه‌شناسی قبور لیارسنگ‌بن مشاهده کرد. بعضی از قبور با کمی تغییرات که شیوه خاکسپاری دوره اسلامی در آن رعایت شده، فاقد هرگونه شی هستند.

معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: با استناد به پنج فصل از کاوش های باستان‌شناسی، آنچه مشهود است اینکه مردم منطقه جنگجو و دامدار بودند؛ ابزارآلات آهنی به وفور در قبرها بدست آمده که جنگجو بودن مردم منطقه را تأیید می کند. کاوش ها همچنین نشان دهنده تداوم سنت ها در لیارسنگ‌بن بوده و مردم این منطقه در دراز مدت به سنت های خود پایبند بوده اند. این تداوم سنت ها از اواخر دوره ساسانی تا قرون دوم و سوم هجری قمری ادامه داشته است.

جهانی تأکید کرد: نظر قطعی در این خصوص به بررسی های بیشتر و نتایج مطالعات آزمایشگاهی نیاز دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: