کد خبر: 3855376
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۶
گروه اجتماعی - مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان لباس های محلی بانوان گیلانی را مملو از زیبایی و چشم نوازی توام با عفاف و حجاب دانست و گفت: لباس های محلی گیلان رنگین کمان هفت رنگ است

به گزارش ایکنا از گیلان، فیرز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان امروز، 16 آبان ماه در اجلاس ملی کارآفرینی مد، پوشاک و نساجی که به میزبانی گیلان در تالار مرکزی رشت برگزار شد، این اجلاس را مقدمه ای برای فرهنگ سازی مد و لباس ایرانی - اسلامی دانست و اظهار کرد: هیچ چیزی تبدیل به رفتار نمی شود؛ مگر اینکه ابتدا در اندیشه جای بگیرد.

وی با بیان اینکه اندیشه باید به گفتار و نوشتار تبدیل شود، افزود: باید اندیشه را زندگی کنیم تا تبدیل به فرهنگ شود لذا فرهنگ سازی مد و لباس ایرانی - اسلامی نیازمند نمادسازی است.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان اجلاس ملی کارآفرینی مد، پوشاک و نساجی را نخستین گام در نمادسازی دانست و یادآور شد: در حال حاضر بالغ بر ۲۷۵ طراح مد و لباس در استان گیلان شناسایی شده است.

فاضلی هنر را راه کم گذر دانست و عنوان کرد: راه پر گذر را همگان می روند، اما بزرگان جامعه کسانی هستند که راه کم گذر را انتخاب می کنند و راه می سازند.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس مذکور در گیلان، خاطرنشان کرد: نمی توان تاریخ نساجی را بدون گیلان معرفی کرد، زیرا گیلان به عنوان دروازه ورود به اروپا با نساجی پیوند دارد.

این مقام مسئول لباس های محلی بانوان گیلانی را مملو از زیبایی و چشم نوازی توام با عفاف و حجاب دانست و گفت: لباس های محلی گیلان رنگین کمان هفت رنگ است لذا نباید از مد بترسیم، زیرا در تاریخ فرهنگی و ادبی ما لباس، پوشاک و مد همواره مورد تاکید بوده است.

جبار کوچکی نژاد، نماینده شهرستان رشت در مجلس شورای سلامی نیز، فرهنگ غنی گیلان را زبانزد دانست و اظهار کرد: لباس های محلی گیلان این ظرفیت را دارند که به عنوان الگوی مد و لباس ایرانی - اسلامی به جامعه معرفی شوند.

وی با بیان اینکه صنعت نساجی کشور به واسطه واردات بی رویه رو به تعطیلی رفته است، اضافه کرد: بی تردید احیای این صنعت علاوه بر ساماندهی وضعیت مد و لباس، به رونق تولید و اشتغال کمک می کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: