کد خبر: 3828495
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
گروه اجتماعی ــ معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان با اشاره به برگزاری هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان، گفت: دانشگاه علاوه بر کارکردهای علمی ـ فرهنگی محلی برای انسان‌سازی است و لذا این نیروی انسانی باید به ابزار گفت‌وگو و مهارت تعامل، مناظره و نقد مجهز شود.

حسین فرختار،‌ معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان گیلان در گفت‌وگو با ایکنا از گیلان، ناطق بودن و بهره‌مندی از عنصر زبان را برتری انسان نسبت به سایر موجودات دانست و اظهار کرد: هر چقدر انسان‌ها بتوانند گفت‌وگو کنند، به تعامل بیشتر با یکدیگر کمک کرده‌اند و در نهایت با کاهش تنش‌ها، زندگی بهتری را برای خود رقم خواهند زد.

وی یکی از مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه را عدم فرهنگ گفت‌وگو بین مردم دانست و تصریح کرد: فضاهای گفت‌وگو و مناظره به انتقال علوم و دانسته‌های ما کمک می‌کند و لذا باید دیالوگ را جایگزین مونولوگ کنیم.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه اسلام بیش از هر دین دیگری نسبت به گفت‌وگو به عنوان اصلی جهت آگاه‌سازی مردم از حقایق هستی پافشاری کرده است، ادامه داد: بزرگترین معجزه پیامبر اسلام(ص) برای آشنایی مردم با حقیقت تعالیم اسلامی کلام است.

مدرس دانشگاه بیان کرد: مناظرات انبیا و اولیای الهی به خصوص پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت(ع) و دستوراتی که در این باره داده‌اند می‌تواند نقش مهمی در راستای فرهنگ‌سازی گفت‌وگوی صحیح افراد داشته باشد.

وی تحقق کرسی‌های آزاداندیشی مد‌نظر مقام معظم رهبری را فتح بابی در جهت دیالوگ و گفت‌وگوهای دوطرفه دانست و افزود:‌ دیالوگ و گفت‌وگوی دوطرفه همراه با منطق و انصاف و استدلال علمی و اخلاق و احترام و نتیجه‌گیری با تمرین فراهم می‌شود.

فرختار با اشاره به برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویان از سوی سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، اضافه کرد:‌ مناظره روشی برای تمرین و فرهنگ‌سازی گفت‌وگوست. البته در مناظره دفاع علمی، مستدل و مستند از آرا و عقاید مدنظر است.

وی ترویج و نهادینه کردن فرهنگ گفت‌وگو و مناظره و نقدپذیری در جامعه به ویژه قشر دانشگاهی به عنوان آینده‌سازان کشور را ضامن سلامت فرهنگی و اجتماعی افراد دانست و متذکر شد: دانشگاه علاوه بر کارکردهای علمی و فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی، محلی برای انسان‌سازی است و لذا این نیروی انسانی باید به ابزار گفت‌وگو و مهارت تعامل و مناظره و نقد مجهز شود.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان از برگزاری مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در استان گیلان از فردا خبر داد و اظهار کرد: این مسابقات برای چهارمین سال متوالی در گیلان با حضور 14 تیم شرکت‌کننده برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا، مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان به همت جهاددانشگاهی استان گیلان از 30 تیرماه لغایت 2 مردادماه ‌در مجتمع آموزشی و پژوهشی جهاددانشگاهی استان گیلان واقع در مسکن مهر رشت برگزار خواهد شد.

مرحله استانی هفتمین دوره مسابقات ملی منظره دانشجویان استان گیلان با حضور 16 تیم شرکت‌کننده از دانشگاه‌هی گیلان، پیام نور، آزاد اسلامی، مؤسسه آموزش عالی علم و فرهنگ جهاددانشگاهی و مراکز علمی‌ ـ کاربردی استان 21 لغایت 25 مردادماه 97 در رشت برگزار شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: