کد خبر: 3821899
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
گروه اجتماعی ــ مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس گیلان از آغاز تدوین دانشنامه دفاع مقدس این استان خبر داد و اظهار کرد: برای این منظور یکهزار و ۲۵ مدخل فراهم شده است.

به گزارش ایکنا از گیلان، سرهنگ عباس بایرامی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان روز گذشته، 2 تیرماه در دیدار با فرماندار شهرستان آستارا، خاطرنشان کرد: ساخت موزه دفاع مقدس با همکاری استانداری، سپاه قدس و دیگر دستگاه‌های متولی در شهرستان رشت پیگیری می‌شود و در این خصوص زمینی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: از 31 استان کشور، 15 استان دارای موزه دفاع مقدس است و کار طراحی و نقشه‌کشی این موزه در استان گیلان نیز در زمینی به مساحت 10 هکتار انجام شده است.

بایرامی با بیان اینکه بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان به عنوان پیمانکار طرح تعیین شده است،‌ اظهار کرد: شهرستان‌های استان باید آثار و اسناد مربوط به شهدا و رزمندگان هشت‌سال دفاع مقدس را برای نمایش در این موزه به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان ارائه دهند.

این مسئول فرهنگی از آغاز تدوین دانشنامه دفاع مقدس استان گیلان خبر داد و تصریح کرد: برای این منظور یک‌هزار و 25 مدخل فراهم و جهت تسریع در این بخش کارگروه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و جغرافیایی و نظامی تشکیل شده و لذا همکاری متولیان امر با محوریت فرمانداری‌های شهرستان در تهیه این دانشنامه ضروری است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس گیلان بیان کرد: یادمان شهدای گمنام در شهرستان‌های گیلان باید محلی برای بازنشر ارزش‌های دفاع مقدس باشد و اجرای یادواره‌های شهدا و برنامه‌های مرتبط فرهنگی در آن مکان‌های معنوی باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: در حوزه تاریخ شفاهی دفاع مقدس گیلان نیز 17 کتاب تاکنون تالیف شده است و باید نویسندگان در این عرصه همت کنند، زیرا یک‌هزار و 150 فرمانده در دوران دفاع مقدس اهل گیلان بودند.

حسن رستم‌زاد،‌ فرماندار شهرستان آستارا نیز، اظهار کرد: شهدا عامل وحدت و همدلی ملت ایران اسلامی هستند و باید برنامه‌های فرهنگی در جهت اشاعه فرهنگ دفاع مقدس تقویت شود.

وی افزود: یادواره‌های شهدا در آستارا از لحاظ کمی و کیفی در سطح بالایی برگزار شده است و اجرای برنامه‌های ابتکاری متناسب با ذائقه جوانان در دستور کار قرار دارد.

فرماندار آستارا با بیان اینکه سال گذشته حدود 13 هزار زائر خارجی اربعین با گذر از مرز آستارا عازم کربلا شدند، تصریح کرد: امسال نیز این زائران افزایش خواهد یافت و باید از این فرصت برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت استفاده کنیم.

رستم‌زاد یادآور شد: خدمت به خانواده‌های شهدا و ایثارگران کاری ارزشمند است و دولت تدبیر و امید، صادقانه برای رفع مشکلات آنها تلاش می‌کند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: