کد خبر: 3819123
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
گروه اجتماعی - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان گفت: امروز وظیفه داریم زمینه مناسب را برای تبیین سیره و تفکر شهدا برای نسل جوان و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت فراهم کنیم و لذا کتاب یکی از بهترین ابزارهای انتقال فرهنگ است.

به گزارش ایکنا از گیلان،‌ پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان امروز،‌ 23 خردادماه در جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان، فرهنگ ایثار و شهادت را عامل عزت و اقتدار کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار کرد: در دوران هشت‌سال دفاع مقدس ایثار و از خود گذشتگی جوانان این مرز و بوم موجب شد استقلال کشور را حفظ کنیم و حتی یک وجب از خاک کشور به دشمن واگذار نشد.

وی شهدای مدافع حرم را نشان‌دهنده پویایی فرهنگ ایثار و شهادت دانست و افزود: امروز وظیفه داریم زمینه مناسب را برای تبیین سیره و تفکر شهدا برای نسل جوان و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت فراهم کنیم و لذا کتاب یکی از بهترین ابزارهای انتقال فرهنگ است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان مخاطبان این نهاد را عامه مردم دانست و تصریح کرد: مزیت نهاد کتابخانه‌های عمومی نسبت به سایر ارگان‌ها در این است که می‌توانیم با کمترین هزینه بیشترین اثرگذاری را بر جامعه داشته باشیم و فرهنگ‌سازی و ایجاد انگیزه در مخاطب کنیم.

این مسئول فرهنگی ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه را یک سنت حسنه دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در موضوع مهم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و به منظور بسترسازی جهت ارتقای سطح فرهنگی عموم جامعه، استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های فرهنگی استان را مد نظر قرار دادیم.

وی بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مشترک در موضوع ترویج فرهنگ کتابخوانی با هدف تقویت ارزش‌ها و باورهای دینی و انقلابی، ترویج و تبلیغ فرهنگ معنویت و ارتقای سطح بصیرت و آگاهی افکار عمومی نسبت به مسائل فرهنگی جامعه را از جمله اهداف تفاهم‌نامه مذکور دانست.

کرمی خواستار برگزاری نشست‌های کتابخوان موضوعی ویژه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت توسط بنیاد شهید گیلان شد و گفت: ساماندهی و گسترش کتابخانه‌های عمومی مشارکتی بنیاد شهید گیلان و بهره‌مندی از منابع کتابخانه‌ای بنیاد با موضوع ایثار و شهادت در کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت استان نیز مد نظر قرار دارد.

محمدرضا داوطلب، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان نیز، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را مهمترین رسالت بنیاد شهید دانست و تاکید کرد: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت محقق نخواهد شد؛ مگر با ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی.

وی با بیان اینکه طی سه سال اخیر 16 عنوان کتاب با موضوع شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و تبلیغی و ترویجی منتشر کردیم، یادآور شد: کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت بنیاد شهید می‌تواند مکان خوبی برای حضور اعضای کتابخانه‌ها باشد، زیرا امروز کتاب‌های شهدا به مثابه افسانه و رمان است و لذا اثرگذاری بسیار زیادی بر مخاطبان جوان و نوجوان دارد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: