کد خبر: 3813062
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
گروه فرهنگی ــ نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه امروز فرهنگ‌های گوناگون باطل به ویژه عرفان‌های نوظهور به دنبال جلب جوانان ما به سوی خود هستند، گفت: باید با استفاده از جشنواره کتابخوانی رضوی زمینه جذب جوانان به سمت فرهنگ الهی و توحیدی را فراهم کنیم.

به گزارش ایکنا از گیلان، آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در گیلان امروز، 30 اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انسان با مطالعه و کتابخوانی زنده است، اظهار کرد: برای شناسایی استعدادها و لیاقت‌های انسان‌های هر جامعه‌ای باید به میزان مطالعه مردم آن جامعه توجه شود.

وی با اشاره به اینکه ملت‌های پیشرو و در مسیر رشد و تعالی اهل مطالعه، دانش و فضل هستند، گفت: جدایی انسان از کتاب، دفتر و قلم مساوی با جهل انسان است. قرآن کریم نیز کسانی که می‌دانند و کسانی که نمی‌دانند را مساوی معرفی نمی‌کند.

امام جمعه رشت به جایگاه علم، عالم و دانش در اسلام اشاره کرد و ادامه داد: جایگاهی که در اسلام برای این موضوع ترسیم شده در هیچ فرهنگ، مذهب و آئینی وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در گیلان ادامه داد: یکی از مواردی که باید در جامعه اسلامی به ویژه شیعی مد نظر قرار گیرد این است که مسلمانان الگوهای تربیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسیار زیادی دارند و اهل بیت(ع) بهترین الگوها هستند.

وی با تاکید بر اینکه انسان‌ها باید بدانند الگوهای آنان از نظر رفتار، گفتار و کردار چگونه هستند، تصریح کرد: امروز بشریت باور دارد که اهل بیت پیامبر(ص) بهترین الگوی تربیت و کرامت است.

این کارشناس دینی در ادامه با بیان اینکه اگر بخواهیم از الگوهای اسلامی و شیعی برای زندگی خود بهره گرفته و به دنیای امروز معرفی کنیم باید در ابتدا آنها را به درستی بشناسیم، افزود: باید بدانیم رفتار، کردار و گفتار اهل بیت(ع) برای حیات طیبه انسان چه بوده و این مهم نیز تنها در سایه مطالعه زندگی و سیره آنها به دست خواهد آمد.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه در طول تاریخ علمای اسلام چه شیعه و چه سنی درباره زندگی اهل بیت عصمت و طهارت به صورت مفصل کتاب نوشته‌اند، اضافه کرد: اگر بخواهیم برای سرفصل‌های زندگی خود الگویی پیدا کنیم هیچ چیزی جز اهل بیت(ع) وجود ندارد.

وی ایجاد بستر مناسب برای مطالعه به‌ویژه برای نسل جوان اعم از حوزوی و دانشگاهی در زمینه احوالات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را بهترین اقدام برای جامعه اسلامی عنوان و اظهار کرد: جوانان باید به مطالعه خود محوریت دهند و چه بهتر این محوریت مطالعه زندگی اهل بیت(ع) باشد.

امام جمعه رشت با اشاره به کاهش میزان مطالعه و عدم رغبت جوانان به کتاب و کتابخوانی با گسترش فعالیت فضاهای مجازی و حجم بالای کتاب، افزود: مسئولان و متولیان امر باید حجم کتاب‌ها را کاهش داده و آنها را به صورت جیبی، همراه و در اندازه‌های کوچک تهیه و منتشر کنند.

وی با بیان اینکه بعد از آماده شدن زمینه‌های مناسب می‌توانیم به مطالعه عمق داده و آن را سطح‌بندی و رده‌بندی سنی کنیم، گفت: باید برای هر فردی به فراخور اندازه فهم، بینش، درک و تخصص آن زمینه و بستر مطالعه فراهم شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان همچنین به چهار علت سفر امام رضا(ع) از مدینه به ایران اشاره و بیان کرد: اگر جوانان در همین چهار محور مطالعه کنند قطعا به نقاط بسیار زیبایی درباره زندگی امام رضا(ع) برای رشد و تعالی زندگی خود دست خواهند یافت.

وی به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و یادآور شد: این جشنواره چند سالی است که با محوریت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همکاری آستان قدس رضوی و دستگاه‌های مختلف در استان‌های کشور اجرا می‌شود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه جشنواره مذکور می‌تواند در ترویج فرهنگ ولایت‌مداری مردم گیلان و تقویت آن اثرگذار باشد، تصریح کرد: در سایه جشنواره رضوی می‌توانیم جوانان را ترغیب کنیم که در درباره امام رضا(ع) مطالعه کنند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه امروز فرهنگ‌های گوناگون باطل به ویژه عرفان‌های نوظهور به دنبال جلب جوانان ما به سوی خود هستند، ادامه داد: باید با استفاده از جشنواره کتابخوانی رضوی زمینه جذب جوانان به سمت فرهنگ الهی و توحیدی را فراهم کنیم.

وی خواستار تقویت این حرکت مردمی برای رسیدن به دستاوردهای فرهنگی در سطح جامعه به‌ویژه استان گیلان شد و خاطرنشان کرد: امروز گسترش رسانه‌های مجازی بخشی از زندگی مردم بوده و یکی از جاهایی که می‌توانیم فرهنگ رضوی و کتابخوانی را تعریف کنیم همین فضای مجازی است و باید از آن بستری مناسب برای توسعه فرهنگی رضوی ایجاد کنیم.

به گزارش ایکنا،‌ نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از ابتدای اردیبهشت‌ماه در کتابخانه‌های سراسر کشور به صورت آنلاین، مکتوب و پویش کتابخوانی برای سنین کودک، نوجوان، بزرگسال و خانوادگی آغاز شده و تا 28 خردادماه ادامه دارد لذا علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه «razavi.iranpl.ir» در این جشنواره و مسابقه بزرگ کتابخوانی شرکت کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: