کد خبر: 3812806
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
گروه اجتماعی ــ مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس گیلان جمع‌آوری تاریخ شفاهی دفاع مقدس و چاپ حداقل یک کتاب در تمام شهرستان‌های استان را مورد تأکید قرار داد و گفت: یکی از مهمترین اهداف در گردآوری تاریخ شفاهی رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس این است که به‌واسطه آن بتوانیم ناگفته‌های دوران دفاع مقدس را از دل شهرستان‌ها استخراج کنیم.

به گزارش ایکنا از گیلان، سرهنگ عباس بایرامی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان امروز، 29 اردیبهشت‌ماه در دیدار با فرماندار فومن، با اشاره به اینکه این بنیاد از سال 85 کار خود را آغاز کرده است، گفت: دفاع مقدس وابسته به حذب و جناح خاصی نبوده و جناح‌بندی در این عرصه ظلم به شهدا و رزمندگان است.

وی با اشاره به افزایش قدرت بازدارندگی ایران از سال 67 تاکنون، اظهار کرد: در کنار افزایش قدرت نظامی و تسلیحاتی این ایمان به خدا و تقواست که ما را قدرتمند و پیروز می‌کند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس گیلان به حضور 97 هزار رزمنده گیلانی در دوران دفاع مقدس و تقدیم هشت هزار شهید و بیش از 21 هزار جانباز و دو هزار و 600 آزاده اشاره کرد و متذکر شد: به نسبت جمعیت و جغرافیای استان گیلان این آمار بی‌نظیر است و سردار سلیمانی با حضور در کنگره ملی شهدای گیلان بهترین تعابیر و توصیفات را درباره رزمندگان گیلانی به کار برد.

بایرامی با بیان اینکه تهیه دانشنامه دفاع مقدس گیلان از چهار سال پیش آغاز شده است، افزود: نقش شهدا و رزمندگان در قالب سه کارگروه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی از همکاری و مساعدت ویژه استاندار گیلان جهت تدوین تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس استان خبر داد و ابراز کرد:‌ با هماهنگی‌های شکل گرفته بین استانداری و فرمانداری‌های تابعه استان، امیدواریم آثار ارزشمند خوبی در زمینه خاطرات دوران دفاع مقدس رزمندگان گیلانی منتشر شود.

این مسئول فرهنگی جمع‌آوری تاریخ شفاهی دفاع مقدس و چاپ حداقل یک کتاب در تمام شهرستان‌های استان را مورد تأکید قرار داد و گفت: یکی از مهمترین اهداف در گردآوری تاریخ شفاهی رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس این است که به‌واسطه آن بتوانیم ناگفته‌های دوران دفاع مقدس را از دل شهرستان‌ها استخراج کنیم.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از پنج میلیون سند از رزمندگان وجود دارد، افزود: اسناد اعزام، عکس‌ها، نامه‌ها، حکم‌های ماموریت و نوشته‌های رزمندگان را باید جمع آوری کنیم، زیرا چهره‌های ناشناخته زیادی وجود دارند که هنوز به جامعه معرفی نشده‌اند.

بایرامی با بیان اینکه استان گیلان هنوز موزه دفاع مقدس ندارد، تصریح کرد: به همت سپاه قدس استان 10 هکتار زمین در کیلومتر پنج جاده رشت - تهران به این کار اختصاص یافته و خوشبختانه استاندار گیلان نیز نگاه ویژه‌ای برای احداث موزه دفاع مقدس در گیلان دارد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس گیلان به اهمیت احداث موزه دفاع مقدس از جنبه استانی و ملی اشاره کرد و متذکر شد:‌ در موزه دفاع مقدس گیلان از المان‌های بومی استفاده خواهد شد و برای ورودی این موزه نمادی 23 متری از نهضت میرزا کوچک خان جنگلی تا جبهه مقاومت طراحی شده است. همچنین بخشی از موزه به واسطه حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در فضای باز قرار دارد.

وی از بازسازی عملیات‌های آبی - خاکی و مهندسی رزمی در موزه مذکور خبر داد و اضافه کرد: 13 هزار مترمربع ابنیه و 11 هزار مترمربع گالری با محتوای بومی توسط پیشکسوتان دفاع مقدس طراحی شده است. ابنیه مذکور شامل ساختمان اداری موزه و کتابخانه دفاع مقدس و مرکز تاریخ شفاهی می‌شود.

محمود قاسم‌نژاد، فرماندار شهرستان فومن نیز، با قدردانی از ثبت خاطرات شفاهی رزمندگان دفاع مقدس، اظهار کرد: شهدا و رزمندگان دفاع مقدس که تمام هستی خود را تقدیم دین و نظام و کشور کرده‌اند حق بزرگی بر گردن ما دارند.

وی با بیان اینکه رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس خوش درخشیدند و پیروزمندانه در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح از میدان خارج شدند، تصریح کرد: اگرچه یک‌هزار میلیارد تومان خسارت به کشور ما وارد شد، اما بنا به فرموده امام راحل این ملت نشان داد که هر کجا در سختی باشد، پیشرفت می‌کند.

این مقام مسئول با اشاره به قدرت بازدارندگی ایران در منطقه،‌ عنوان کرد:  امروز دشمن با اطلاع از این قدرت بازدارندگی با احتیاط در برابر ایران اقدام می‌کند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: