کد خبر: 3385860
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۵
فاضلی پیشنهاد کرد:
گروه اجتماعی: دبیر جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در مطبوعات و خبرگزاری‌های کشور گفت: قسمتی از یارانه مطبوعات برای گسترش فرهنگ رضوی در جامعه تعریف شود تا از نشریات فعال در این حوزه حمایت شود.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، نشست هم‌اندیشی کارگروه استان‌های منطقه دو کشور(شامل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان) با مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) با موضوع چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) روز گذشته، 23 مهر در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزار شد.
 
فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و دبیر کارگروه استان‌های منطقه دو کشور در این نشست با اشاره به آیه 7 سوره مبارکه نبأ، گفت: کوهی در ایران اسلامی وجود دارد که همه ما در گرداگرد آن در گردش هستیم و باعث تألیف قلوب ما شده و آن ثامن‌الحجج(ع) است.
 
وی با بیان اینکه در استان گیلان 908 بقعه متبرکه داریم، افزود: اکثر این بقاع نسب‌نامه‌شان به امام موسی‌بن‌جعفر(ع) می‌رسد که عمدتأ به نوعی به ثامن‌الحجج(ع) منسوب می‌شوند؛ مانند بقعه فاطمه اخری، خواهر امام رضا(ع) در رشت و یا سید جلال‌الدین اشرف، برادر امام رضا(ع) در آستانه اشرفیه که علاوه بر اینکه در ایام محرم عزاداران به دور آنها جمع می‌شوند، در طول سال نیز بسیار فعال هستند.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ابراز امیدواری کرد: از افتخارات ما انشاءالله این خواهد بود که امسال در برنامه توسعه ششم، آستانه اشرفیه به عنوان چهارمین شهر مذهبی کشور پذیرفته شود.
 
فاضلی با بیان اینکه در گیلان هیچ روستایی را نخواهید دید مگر اینکه متبرک به عطر ثامن‌الحجج(ع) باشد، اظهار کرد: هنگامی که کشاورزان استان کشته‌های خود را درو می‌کنند روحشان پر می‌کشد به سمت امام رضا(ع) و در این استان معمولاً در فصل پائیز به زیارت آن حضرت می‌روند.
 
این مسئول فرهنگی ادامه داد: در برخی از روستاهای گیلان هنوز مراسم چاوشی‌خوانی وجود دارد که با اجرای همین آیین به سمت مشهد مشرف می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه درون‌مایه‌ای در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان وجود دارد که هر کس در میان مردم این کرانه زندگی کند نیز به این درون‌مایه می‌رسد، اضافه کرد: مردم در اینجا بسیاری از نذرهای خود را به ثامن‌الحجج منتسب کرده مثلاً فرزندان خود را نذر امام رضا(ع) می‌کنند.
 
فاضلی تصریح کرد: علمای گیلان نیز به قلم و زهدشان مشهورند، مانند آیت‌الله بهجت فومنی(ره) که جهان زهد به ایشان می‌بالد و علمایی چون آیت‌الله قربانی و مرحوم احسانبخش که به قلمشان معروفند.
 
دبیر کارگروه استان‌های منطقه دو کشور با بیان اینکه جشنواره‌هایی که در این منطقه برگزار می‌شود عملاً نوآوری در خود دارد، عنوان کرد: احساس می‌کنم پویانمایی رضوی برای سال‌های طولانی اگر برگزار شود باز هم جای کار و ارائه اثر دارد و یا اینکه نامه و دل‌نوشته برای امام هشتم که هیچگاه پایانی ندارد و جشنواره مطبوعات رضوی هم آینه تمام‌نمایی خواهد بود که می‌تواند همه اینها را به نحو مطلوب انعکاس دهد.
 
وی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی نیازمند اندیشه است، اظهار کرد: در مقوله سبک زندگی رضوی که مطرح شد باید بدانیم که با تمرکز روی یک چیز انسان به ساحت آن نزدیک می‌شود و اگر ذهنیتی وجود داشته باشد به فرهنگ‌سازی نزدیک می‌شویم یعنی حتی اگر به خود الگو نرسیم یقیناً به ساحت آن نزدیک خواهیم شد.
 
فاضلی گفت: از مزایای منطقه‌ای شدن جشنواره این است که اگر یک مطلب را سه استان فریاد بزند و بازتاب دهد بسیار اثرگذار است، اما باید دقت کنیم که این امر باعث جزیره‌ای شدن فعالیت‌ها نشود.
 
وی با بیان اینکه پیوند دادن این موارد به هم نیازمند حمایت از بالا دارد، با اشاره به اینکه به طور نمونه در جشنواره مطبوعات رضوی امسال آثار فقط از 17 استان به دبیرخانه جشنواره رسید، افزود: برای مشارکت بیشتر از سایر استان‌ها و نشریات کشور نیازمند عزمی جدی و حمایت‌هایی از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم که این پیوند را ایجاد نماید.
 
دبیر جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در مطبوعات و خبرگزاری‌های کشور با بیان اینکه متأسفانه نشریات سراسری در این جشنواره حضوری کمرنگ دارند، گفت: پیشنهاد می‌شود قسمتی از یارانه مطبوعات را برای گسترش فرهنگ رضوی در جامعه تعریف و هدفدار کرده تا از این طریق نشریاتی که در این حوزه فعال‌تر هستدپند حمایت بیشتری شوند.
 
فاضلی با اشاره به اینکه در بحث تولید محتوا همیشه دچار مشکل بودیم، بیان کرد: برای کیفیت‌بخشی و تولید محتوا نیازمند جرأت‌بخشی به صاحبان اثر هستیم یعنی اول نتیجه را ندهیم بعد بگوییم به این برسید بلکه بگذاریم در جریان این جشنواره تولید محتوا شکل بگیرد تا فرهنگی که می‌خواهیم جریان سازی شود.
 
وی همچنین درخواست اضافه شدن بخش پایگاه‌های خبری را به جشنواره جلوه‌های فرهنگ رضوی در مطبوعات و خبرگزاری‌ها و همچنین بخش شعر در مطبوعات به این جشنواره را داشت که در این جلسه با آن موافقت شد که برای تصویب نهایی نیازمند تصویب در کمیته برنامه‌های موضوعی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) است.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان همچنین خواستار ترمیم اتاق فکرهای جشنواره‌های موضوعی شد و با بیان اینکه معتقدم کلیدواژه جشنواره باید رضوی باشد، افزود: این کلیدواژه موضوعات علوی، نبوی و... را نیز مطمئناً به دنبال خود دارد فقط باید سعی شود در داوری آثار از نظر محتوایی جشنواره را محدود نکرد.
 
وی در پایان پیشنهاد داد: با همکاری دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور آثار برگزیده جشنواره‌ای موضوعی استان‌ها که جنبه تولیدی و هنری دارند در میان تمامی استان‌های کشور به اشتراک و نمایش گذاشته شود که خود این کار باعث گسترش فرهنگ رضوی خواهد شد و در راستای اهداف جشنواره نیز خواهد بود.
 
طاهره رفعتی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: