کد خبر: 3819140
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد:
گروه اجتماعی - رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در تحقق شعار سال و رونق تولید ملی می‌توانیم سهم داشته باشیم، گفت: سازمان اوقاف ظرفیت‌های قابل توجهی از جمله زمین و امکان سرمایه گذاری برای همکاری با شرکت‌های دانش بنیان دارد.

به گزارش ایکنا از گیلان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، امروز، 23 خردادماه در جلسه شورای اداری اوقاف گیلان اظهار کرد: سازمان اوقاف با نام وقف عجین است؛ تعریف وقف با عبارت «حبس مال و تسبیل المنفعه» باعث شده که سنت حسنه وقف الزاماتی داشته باشد.

وی افزود: این الزامات از جمله نحوه اداره، نظارت، مدیریت موقوفات و صدور مفاصا حساب متوجه ما کارگزاران وقف در سازمان اوقاف است. از مهمترین این الزامات وقف این است که از نیت واقف عدول نمی‌شود و باید عواید موقوفات طبق نیت واقف هزینه شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در الزامات وقف تبدیل به احسن پولی معنی ندارد، گفت: اگر در تبدیل به احسن موقوفات، پول هم مطرح است باید در جا تبدیل به ملک شود.

خاموشی حفظ وقف را از دیگر الزامات مهم سنت وقف برشمرد و گفت: در حفظ وقف جدی هستم و بر همین اساس، تملک اعیانی فعلا متوقف است چون باید حفظ وقف کنیم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با تأکید بر تغییر برخی اخلاقیات در حوزه وقف، گفت: این فکر که چون یک خانه و ملک وقفی است و باید ارزان تر اجاره برود باید از بین برود. در هر جایی که هستیم باید منافع وقف را حفظ کنیم، آبادانی تک تک موقوفات معیار و اهمیت دارد.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام کرد: باید در حوزه اقتصاد جهت دار کار کنیم چرا که اقتصاد دانش بنیان ما را از تحریم بیرون می‌آورد. سازمان اوقاف ظرفیت‌های قابل توجهی از جمله زمین و امکان سرمایه گذاری برای همکاری با شرکت‌های دانش بنیان دارد.

خاموشی با تأکید بر اینکه سازمان اوقاف در شرایط اقتصادی فعلی باید تعیین کننده باشد، اظهار کرد: تلاش‌ها در سازمان اوقاف به درآمدزایی صرف، معطوف نباشد و در حوزه اشتغال، تولید و افزایش درآمد سرانه ورود جدی و مؤثر داشته باشد.

وی یادآور شد: مردم ما پای انقلاب هزینه کردند و در شأن آنها نیست درآمد سرآنه پایین باشد و از تک محصولی نفت خلاص نشویم. افزایش درآمد سرانه به تولید ملی عجین است و اگر تولید به نفت وابسته باشد مشکلی حل نمی‌کند.

رئیس سازمان اوقاف تصریح کرد: تحریم‌ها را باید به فرصت تبدیل کرد، تولید در سایه تحریم رشد پیدا می‌کند و در بودجه امسال زیر30 درصد به نفت وابستگی داریم و این به معنی نجات کشور از اقتصاد نفتی است.

خاموشی تأکید کرد: در تحقق شعار سال و رونق تولید ملی می‌توانیم سهم داشته باشیم و برای این نقش آفرینی باید در هر پروژه‌ای پیوست اشتغال، سرمایه گذاری و سودآوری و ارزآوری مشخص شود.

وی در خصوص اجرای طرح افق در بقاع متبرکه، گفت: محوریت اجتماعی امامزاده مهمترین کارکرد و فعالیت امامزاده است؛ مراکز افق با هدف ارتقای عملکرد و توزیع مناسب خدمات اجتماعی، فرهنگی و قرآنی در بقاع متبرکه شاخص در سراسر کشور راه اندازی شده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف تصریح کرد: از دیگر دلایل تأسیس این مراکز استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود اعم از بقاع متبرکه و موقوفات عام است که در نهایت در قالب افزایش ارائه خدمات اجتماعی در جامعه قرار خواهد گرفت.

خاموشی گفت: پاسخگویی به اصلی‌ترین نیازهای فرهنگی در قالب خدمات اجتماعی و بازنمایی کارکرد اجتماعی، فرهنگی و قرآنی امامزادگان مدنظر و اولویت ماست چراکه ما به دانش مدیریت اجتماعی نیاز داریم و توانمندسازی ارکان بقاع در مدیریت آسیب‌های اجتماعی ضروری است.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: مواردی همچون ایجاد اشتغال، توجه به ایتام، مصون‌سازی جامعه از طلاق، تلاش برای تسهیل ازدواج آسان، دارو و درمان، آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و حمایت از خانواده‌ای آنان، راه‌اندازی اکیپ بهداشتی و خدماتی امامزاده برای مجاوران، ایجاد اماکن ورزشی، تهیه و توزیع بسته‌های حمایتی، جانمایی خیریه‌ها در بقاع، تلاش در راستای ایجاد نشاط اجتماعی، حمایت از بنگاه‌های زودبازده و... را از جمله اقدامات اجتماعی با محوریت نهاد وقف و بقاع متبرکه است.

همچنین، در این جلسه طرح‌های سرمایه گذاری در موقوفات گیلان با حضور معاونان اقتصادی و بهره وری سازمان اوقاف و کارشناسان اوقاف گیلان مورد بررسی و گفت‌وگو قرار گرفت.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: