کد خبر: 3804219
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
گروه اجتماعی ــ یک مدرس دانشگاه با تأکید بر لزوم تجدیدنظر در ساختارهای اقتصادی ـ فرهنگی جامعه در حوزه جوانان، اظهار کرد:‌ اقتصاد جزو لاینفک مسائل جوانان است.

رضا علیزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، در گفت‌وگو با ایکنا از گیلان، افزایش طلاق، کاهش عمومیت ازدواج، بالا رفتن سن ازدواج و کاهش بعد خانوار را از جمله آسیب‌های حوزه جوانان دانست و اظهار کرد: افزایش خشونت‌های فیزیکی و کلامی، ایجاد شکاف نسلی بین والدین و فرزندان و پیر شدن جمعیت از جمله پیامدهاست.

وی اقتصاد و فرهنگ را دو عامل مهم در کاهش ازدواج جوانان دانست و بیان کرد: نرخ بیکاری بالا و مشکلات اقتصادی باعث شده شاهد عدم رغبت جوانان به تشکیل خانواده و فرزندآوری باشیم. بخش عمده‌ای از خشونت‌ها نیز به مسائل اقتصادی بازمی‌گردد.

استاد جامعه‌شناسی تغییر سبک زندگی را یکی مؤلفه‌های فرهنگی افزایش سن ازدواج و کاهش بعد خانوار دانست و گفت:‌ بسیاری از خانواده‌ها از نظر اقتصادی تأمین هستند، اما رویکرد مصرف‌گرایانه و فردگرایانه بر زندگی آنان حاکم است و از زیر بار مسئولیت فرزندپروری شانه خالی می‌کنند.

علیزاده با تأکید بر لزوم تجدیدنظر در ساختارهای اقتصادی و فرهنگی جامعه در حوزه جوانان، افزود:‌ اقتصاد جزء لاینفک مسائل جوانان است. همچنین برای فرهنگ‌سازی به الگوسازی نیاز داریم.

وی با بیان اینکه جامعه ما دچار گمگشتگی هویتی است؛ نه بحران هویتی، گفت:‌ متأسفانه در بخش هویت‌سازی برای جوانان دچار نقصان و گاهی موازی‌کاری هستیم. مجموعه حاکمیتی جامعه وظیفه دارد یک نظام واحده براساس زیرساخت‌های فرهنگی برای هدایت جوانان را طراحی کند تا جوانان خودشان مسیر را بیابند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان خواستار پرهیز از استفاده ویترینی از جوانان در سیاستگذاری‌ها شد و گفت:‌ نباید از واسپاری امور به جوانان هراس داشته باشیم. بسیاری از فرماندهان دوران دفاع مقدس جوان بودند و توانستند کارهای بزرگی انجام دهند و حماسه بیافرینند.

علیزاده شیوه‌های الگوپذیری در عصر جدید را متفاوت از گذشته دانست و یادآور شد:‌ با تعدد رسانه‌ها افراد زیادی برای ارائه الگو وجود خواهند داشت لذا باید با در نظر گرفتن اهمیت آزادی انتخاب در الگوپذیری، جوانان را در معرض انتخاب درست و دقیق در عین حال آزاد، قرار دهیم. در این عرصه صدا و سیما همچنان یکی از مهمترین رسانه‌ها به ویژه برای جوانان است که می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد، اما گاهی حضور سلبریتی‌ها در تلویزیون پررنگ‌تر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی است.

وی با تأکید بر لزوم تقویت امید به آینده در جوانان، بیان کرد: خانواده یکی از مهمترین نهادهای الگوساز برای جوانان است لذا خانواده‌ها روحیه مسئولیت‌پذیری، اعتماد به نفس و امیدواری به آینده را در فرزندان ایجاد کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: